Etil-4-hidroksibenzoat ile sübstitüe ferrosenil fosfazen türevlerinin sentezi ve spektroskopik analizi
Syntheses and spectroscopic characterizations of ethyl-4-hydroxybenzoate substituted ferrocenylphosphazenes
  1. Tez No: 459311
  2. Yazar: EFSUN ŞEHİRLİ KÜÇÜKCANKURTARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hekzaklorosiklotrifosfazen (trimer, N3P3Cl6) fosfor-azot iskeleti ve fosfor atomuna bağlı altı klor atomu ile halkalıfosfazen türevlerinin, poliorganofosfazenlerin ve dendrimerlerin sentezi için önemli bir rol oynar.Parabenler, ferrosenilfosfazenlerin antimikrobiyal ve sitotoksit aktivitelerin, DNA etkileşimlerinin artırılması için klor atomları ile yer değiştirebilecek sübstitüe grup olarak düşünülebilir.Bu nedenle paraben (etil-4-hidroksibezoat) sübstitüe ferrosenilfosfazen bileşikleri (13-18) ilk kez sentezlendi ve yapıları elemental analiz, FITIR, tek boyutlu (1D) 1H, 13C ve31P NMR teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. 17 ve 18 nolu bileşiklerin moleküler ve katı hal yapıları X-ışınları krınımmetre metodu kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The hexachlorocyclotriphosphazene (trimer, N3P3Cl6) with a phosphorus-nitrogen backbone and six chlorine atoms which are bonded to the phosohours atoms plays aimportant role in the improvement of cyclotriphosphazene derivatives, polyorganophosphazenes and dendrimers. Parabens have been considered as a side group to enhance antimicrobial and cytotoxic activities and DNA interactions of ferrocenyl phosphazenes. For this reason, the paraben substituted (ethyl-4-hydroxybenzoate) cyclotriphosphazene compounds have been synthesized for the first time (13-18) and their structures have been determined using elemental analyses, Fourier transform (FTIR), one-dimensional (1D) 1H, 13C, and 31P NMR techniques. The molecular and solid-state structures of 17 and 18 were established using single crystal X-ray diffraction methods.