Yer altı suyu ile doğal soğutmada hacim sıcaklığı otomasyonu
Room temperature control by the cooling of natural ground water
  1. Tez No: 459317
  2. Yazar: AMET RETZEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU, PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sıcak iklim bölgelerinde hacimlerin havası klima edilerek verimli çalışma ve konforlu yaşam için uygun şekle getirilir. Klima tesisatları enerji tüketerek işletilen sistemlerdir. Bir taraftan soğutma için gerekli enerji giderlerinin azaltılması diğer taraftan da ekonomiklik yönünden doğru tekniklerin tercih edilmesi büyük önem arz etmektedir. Sürdürülebilirlik prensibi gereği soğutma uygulamalarında yenilenebilir enerjilerden yararlanmak gerekir. Bunun yanında değişen dış koşullara uygun şekilde bir hacim soğutması yapmak için iç ve dış ortam sıcaklıklarını ölçen buna uygun soğutma yapan sistemler tercih edilir. Günümüzde bu tür sistemler, akıllı sistemler bazen de akıllı binalar olarak adlandırılırlar. Bu tez çalışmasında, klima yapılacak hacim içine yerleştirilmiş soğutma elemanından doğal yeraltı suyu geçirilerek soğutma yapılması incelenmiştir. Klima yapılacak hacmin ısı kazançları, uygulamanın yapılacağı ilin iklim koşullarına uygun yapı elemanlarının seçilerek tespit edilmiştir. Bunun prensipleri Türkiye için TSE 825 standardında tanımlanmıştır. Ayrıca, hacmin bulunduğu binanın enerji kimlik belgesi A türü, B türü ve C türü olmasına göre yaklaşımların nasıl olacağı açıklanmıştır. Tez çalışması kapsamında tasarımı yapılmış deney tesisatında, soğutma hacmi sıcaklığı ile dış ortam sıcaklığı arasındaki fark kontrol büyüklüğü olarak alınmıştır. Soğutma elemanından geçirilen su pompa aracılığıyla geçekleştirilmektedir ve pompa elektrik motoru gücü, kumanda büyüklüğü olarak hizmet etmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde, gerçekleştirilen deneysel uygulamalardan elde edilmiş değerlere göre böyle bir sistem uygulanabilirlik ve ekonomiklik yönünden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In warm climatic zones, the air of the volumes is air-conditioned and brought to the proper shape for efficient working and comfortable living. Air conditioning installations are energy consuming systems. Reducing the energy costs required for cooling from one side and economics from the other side make it important to choose the right techniques. Renewable energies need to be exploited in cooling applications in accordance with the principle of sustainability. However, in order to make a volume cooling in accordance with changing external conditions, cooling and cooling systems which measure indoor and outdoor temperatures are preferred. Today, such systems are called intelligent systems and sometimes intelligent buildings. In this thesis study, the cooling of the natural underground water from the cooling element placed in the volume to be air-conditioned was investigated. The volume heat gain of the air conditioner is determined by selecting the building elements suitable for the climatic conditions of the application. These principles are defined in TSE 825 standard for Turkey. Furthermore, it is explained how the approach will be based on the energy identity document type A, B type and C type. The difference between the cooling volumetric temperature and the outdoor temperature was taken as the control size in the experimental installation designed for the thesis study. The water passed through the cooling element is supplied through the pump and the pump serves as the electric motor power, control size. In the conclusion part of the study, according to the values obtained from the experimental applications realized, such a system was evaluated for feasibility and economy.