Uzaktan verilen koordinatlara insansız gidebilen hava aracının tasarımı ve deneysel araştırılması
An experimental and theoretical i̇nvestigation unmanned air vehicle goes the remotely given coordinates
- Tez No: 459325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde hedef tespiti, takibi, gözetleme, arama, kurtarma, tarımsal ilaçlama, savunma sanayi ve bunun gibi insanlar için tehlikeli ve yapılabilmesi mümkün olmayan işlemlerde insansız olarak uçuş yapabilen hava araçları kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen (VTOL) 6 motora sahip bir insansız hava aracı tasarlanmış, aracın havada kararlı uçuş yapabilmesi için Ataletsel ölçüm birimi kullanılarak X, Y ve Z eksenlerindeki doğrusal hareket ve bu eksenler etrafındaki dönme hareketleri ile yönelme açısı ve yükseklik bilgisi ölçülmüştür. Ayrıca insansız hava araçlarında hava aracının yerküre üzerindeki koordinat bilgisini bulmak için Küresel Konumlama Sistemi (GPS) sensörü de kullanılmıştır. Bu sensörlerin ve hava aracına itki kuvveti sağlayan motor sürücülerinin bağlandığı ATMEL tabanlı Atmega 2560 denetleyicisi kullanılmıştır. Bu denetleyici yazılımı Processing, C ve C++ dilleri kullanılarak hazırlanmış açık kaynak kodlu MultiWii kodlarından yararlanılmıştır. Yer Kontrol İstasyonu yazılımında ise Microsoft Visual Basic 2013 programı ile GreatMaps Dinamik Bağlantı Kütüphanesi kullanılmıştır. Hava aracı ile yer kontrol istasyonu arasındaki bağlantı ise kablosuz olarak telemetri sistemi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays it has been started to use Unmanned Aerial vehicles for the operations which are dangerous and unavoidable for people to do such as target detection and follow-up, surveillance, search, rescue, agricultural disinfection, defense industry or etc. In this study it was designed an Unmanned Aerial Vehicle With six motors being capable of Vertical tahe-off and landing (VTOL) and it was measured the Vehicle's linear motion in X,Y,Z axes, the rotational movements around these axes, the orientation angles and the altitude information by using inertial measurement unit to enable the Vehicle fly stably in the air. It was used Global Positioning System (GPS) receiver to find the global coordinate information of the aircraft for these Unmanned Aerial vehicles. It was also used the ATMEL-based Atmega 2560 microcontroller to which the sensors and motor drivers, providing impulse for the aircraft, were connected. As the controller software it was benefited Open Source MultiWii codes prepared by using Processing, C and C++ languages. As the Ground Control Station software it was used the Microsoft Visual Basic 2013 program and the GreatMaps Dynamic Link Library. The connection between the aircraft and the ground control station was made wirelessly With the Telemetry System.