Alumina ve grafen tozlarının vakum altında yüksek frekanslı indüksiyon sistemiyle sinterlenmesi
Sintering of alumina and graphene powders by high-frequency induction system under a vacuum
  1. Tez No: 459345
  2. Yazar: AYBERK ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAVDAR, DOÇ. DR. İHSAN MURAT KUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapılan çalışmada alumina ve grafen nano tozları karıştırılmış ve vakum altında indüksiyonla sinterlenmiştir. İlk aşamada, sinterleme parametreleri belirlenmiştir. Aluminanın içerisine ağırlıkça % 1 oranında GNP (graphene nanoplatelets) eklenmiştir. Al2O3-% 1 GNP nanokompoziti homojen bir karışım elde etmek amacıyla V-tipi karıştırıcıda 35 d/dk'da 2 saat boyunca karıştırılmıştır. Karıştırılan kompozit ultra yüksek frekanslı indüksiyon sistemi kullanılarak ve tek eksenli basınç uygulanarak grafit kalıp içerisinde sıkıştırılmış ve sinterlenmiştir. Grafit kalıp vakum altında 1500, 1550, 1600 ve 1650 oC'de 5, 10 ve 20 dakika ısıtılmıştır. Sinterleme sıcaklığının ve süresinin yoğunluk, yüzey pürüzlülüğü, sertlik ve mikroyapı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın diğer aşamasında, aluminanın içerisine farklı oranlarda GNP eklenmiştir. Al2O3-GNP kompoziti high speed ball milling metoduyla 350 rpm'de 2 saat karıştırılmıştır. Karıştırılan kompozitler 1650 oC'de 20 dakika boyunca vakum altında ultra yüksek frekanslı indüksiyon sistemiyle sinterlenmiştir. Ağırlıkça % 0, %0.1, %0.2, %0.3, %0.4, %0.5, %0.6, %0.7, %0.8, %0.9, %1, %2, %3, %4 ve %5 GNP katkısının alumina üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, alumina and graphene nanopowders were mixed and sintered by induction under a vacuum. In the first stage, sintering parameters were determined. 1wt.% GNP (graphene nanoplatelets) was added into alumina matrix. Al2O3-GNP nanocomposites were mixed in a V-type mixer for 2 hours at 35 cycle/min to obtain homogeneous mixtures. The mixed composites were compacted and sintered in-situ by applying uni-axial pressure in a graphite die, heated generated by the ultra high-frequency induction heated system (UHFIHS). The graphite die was heated to 1500, 1550, 1600 and 1650 oC for 5, 10 and 20 min under a vacuum. The effect of sintering temperature and time on density, surface roughness, hardness and the microstructure of in-situ sintered nano graphene-alumina compacts were investigated. In the other stage of the work, GNP nanopowder of different weights was added the alumina matrix. Al2O3-GNP composites were mixed by High Speed Ball Milling for 2 hours at 350 rpm. The mixed composites were sintered at 1650 oC for 20 min by UHFIHS. The influence of the 0 wt.% 0.1 wt.%, 0.2 wt.%, 0.3 wt.%, 0.4 wt.%, 0.5 wt.%, 0.6 wt.%, 0.7 wt.%, 0.8 wt.%, 0.9 %, 1 wt.%, 2 wt.%, 3 wt.%, 4 wt.% ve 5 wt.% GNP contribution on the alumina matrix was investigated.