Glikolik asit – sodyum glikolat tampon sistemi kullanılarak oluşturulan hidroksiapatit kaplamanın mekanik özelliklerinin incelenmesi
Observing of mechanical features of hydroxyapatite coating using glycolic acid - sodium glycolate buffer system
  1. Tez No: 459344
  2. Yazar: FERDİ ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İskelet – kas sistemimizde doğuştan ya da edinsel yollarla karşılaşılan rahatsızlıkların tedavisinde implant malzeme kullanımı önemli cerrahi müdahaleler arasındadır. Kullanılan bu implant malzemeler içerisinde kemiğin mekanik değerlerine yakın olması sebebiyle metalik biyomalzemeler sıklıkla tercih edilmektedir. İmplantasyon işleminde bu alaşımların yüzeyleri seramik esaslı biyomalzemeler ile kaplanarak biyoaktivite ve biyouyumluluk özellikleri artırılmaktadır. Bu çalışmada, literatürde ilk defa biyomimetik teknik ile glikolik asit – sodyum glikolat tampon sistemi kullanılarak insan kan plazmasına tam uyumlu ortamda Ti6Al4V alaşımı üzerine hidroksiapatit (HA) kaplama üretimi yapılıp incelenmesi amaçlanmıştır. Kaplama işlemi yapay beden sıvısı (YBS) içerisinde 24, 48, 72 ve 96 saatlik bekletme sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Biyomimetik yöntemle oluşturulan kaplamaların kalınlık, pürüzlülük, mikrosertlik ve elastisite modül değerleri belirlenmiş ve ayrıca kırılma toklukları hesaplanmıştır. Kaplama yüzeylerinin taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak mikro yapıları incelenmiş, kaplama yüzeylerinin elementsel analizleri (EDS) belirlenmiş ve kaplamaların içerdiği fazlar ve bu fazların konsantrasyonu hakkında bilgi almak amaçlı XRD analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of implant materials is one of the important surgical interventions in the treatment of disorders that are congenital and acquired deformities in musculoskeletal system. Metallic biomaterials within these implant materials are often preferred because of their proximity to the mechanical properties of the bone. In the implantation process, the surfaces of these alloys are coated with ceramic based biomaterials to increase the bioactivity and biocompatibility properties. In this study, it is aimed to create hydroxyapatite (HA) coating that is completely harmonious with human blood plasma environment, on Ti6Al4V alloy, using glycolic acid - sodium glycolate buffer system with biomimetic method for the first time in literature. Coating was realised inside synthetic body fluid (SBF) with waiting periods of 24, 48, 72 and 96 hours. Relating to the coatings obtained by biomimetic method, thickness, surface smoothness, microstructural, young modül spesifications have been determined and than have been calculated fracture toughnesses. Micro structure of coating surfaces has been analysed by using Scanning Electron Microscope (SEM), the elementary analyses namely Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDS) for the surfaces of coating have been determined and X-Ray Diffraction (XRD) analysis have been conducted for obtaining information regarding phases and the concentrations of the phases. The results obtained from the study have been evaluated and discussed.