Akışkan taşıyan boru titreşimlerinin hesaplamalı analizi
Computational analysis of fluid conveying pipe vibrations
- Tez No: 459347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BOZKURT BURAK ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Akışkan taşıyan boruların titreşimleri hesaplamalı analiz programı yardımı ile incelenmiştir. Kullanılan çift yönlü akışkan-yapı etkileşimi yöntemi ile analitik çözümler ve deneysel sonuçlar kıyaslanmıştır. İlk aşamada, literatürde var olan deneysel sonuçlar ile hesaplamalı analiz modelinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Doğal frekansın akışkan hızıyla değişimi için analitik ve hesaplamalı analiz sonuçları karşılaştırılmış, ardından hata oranları ortaya konulmuştur. Bununla birlikte, çift yönlü akışkan yapı etkileşimi dışında literatürde yapılan diğer hesaplamalı analiz uygulamalarına da değinilmiştir. Kıyaslamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vibration behaviour of pipes conveying fluid has been analyzed with the aid of computational analysis program. Analytical and experimental results have been compared with results of two way fluid structure interaction method. In the first step, results of computational analysis model have been checked with the existing experimental results from the literature. Error rates of computational analysis model are examined and necessary verifications are compared with the obtained analytical solutions for the natural frequency variations depend on the changing flow speed of boundary conditions and pipe model used in the literature. At the same time, other computational analysis applications in the literature have been mentioned. Incompatibilities of linear analysis method like modal analysis are discussed for these type solutions.