Prefabrik beton üretimi özelinde toplam proje yönetim modeli geliştirilmesi
Development of total project management model for prefabricated concrete production
  1. Tez No: 459348
  2. Yazar: SADIK ALPER YILDIZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UĞUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde sürekli zorlaşan iş ortamı koşulları altında etkili ve verimli proje yönetimi, gerek ülkemizde, gerekse küreselleşen dünyada çok önemli bir yere gelmiştir ve sürekli gelişmektedir. Ülkelerin bu yarışta gelişmiş olan ülkeleri yakalayabilmesi için yerel koşulları göz ardı etmeksizin, çağdaş yönetim modelleri geliştirip, katma değeri yüksek ürünler elde etmesi elzemdir. Bu modellerden bir tanesi olması planlanan ve uygulaması yapılan sistemde; araştırma ve geliştirme, üretim geliştirme, inovasyon ve atık yönetimi çalışmaları ilk kez prefabrik beton üretimi özelinde bir araya getirilerek Toplam Proje Yönetimi (TPY) kavramı çatısında birleştirilmiştir. Klasik proje yönetimi araçları, değişen piyasa koşulları ve müşteri talepleri gibi sebeplere bağlı olarak kendilerini çok hızlı şekilde güncelleyememektedir. TPY'nin çekirdeğini ise yenilik kavramı oluşturmaktadır ve sürekli değişen şartlara uyumlu ve kolaylıkla güncellenebilecek bir yapıya sahiptir. Geliştirilen TPY sistemi ile Türkiye'nin stratejik teknoloji alanlarından olan Üretim ve Süreç Teknolojileri ve Malzeme Teknolojileri hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlanması düşünülmektedir. Ek olarak bu sistemin kullanılmasıyla, üretim aşamasında tüketilen doğal kaynaklarda ve bunların kullanılması sonucu ortaya çıkacak olan atık miktarlarında ciddi düşüşler elde edilecektir. Böylece çevre problemlerinin neden olduğu sosyal ve ekonomik kayıplar minimize edilerek, daha sürdürülebilir ve çevre dostu ürünler elde edilecektir. Çalışma kapsamında, inşaat mühendisliği alanında faaliyet gösteren prefabrik beton üretim tesisleri model olarak kullanılmıştır. Bu model yardımıyla renkli beton maliyet optimizasyon çalışmaları da gerçekleştirilerek önemli tasarruflar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
efficient and effective project management has become in a key position not only in our country, as well as in the world and it is constantly evolving. Countries should consider improving modern management models and achieving high added value products in order to catch up with developed countries in this race without ignoring the local conditions. One of these modern models were planned and implemented: Research and development, production development, innovation and waste management activities were combined for the first time in the field of prefabricated concrete production and integrated into the concept of Total Project Management (TPM). Classical project management tools can not update themselves very quickly, depending on the reasons such as changing market conditions and customer demands. The core of TPY is the concept of innovation and it has a structure that is compatible with the ever changing conditions and it can be easily updated. With the developed of TPM system, it is considered to contribute to the realization of the targets of Production and Process Technologies and Material Technologies which are Turkey's strategic technology fields. In addition, the use of this system will result in significant reductions in material consumption from the natural resoruces and the amount of relevant wastes. Thus, social and economic losses caused by environmental problems will be minimized, resulting in more sustainable and environmentally friendly products. Within the scope of the study, prefabricated concrete production facilities operating in the field of civil engineering were used as models. With this model, color concrete cost optimization studies have been realized and significant savings have been achieved.