Filtre kağıdı yönteminin killi karışımlarda güvenilirliğinin araştırılması investigation of the reliability of filter paper method on clay mixtures
- Tez No: 459349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Doygun olmayan zeminlerde gerilme durumunun değişmesine neden olan önemli faktörlerin biri de zeminlerin emme basıncının değişmesidir. Zemin gerilmelerindeki değişim zeminlerin taşıma gücünü, kayma mukavemetini, hacimsel deformasyonu, yanal toprak basınçlarını ve şev duraylılığını önemli derecede etkiler. Bu yüzden, zeminlerin emme davranışlarının araştırılması ve doğru olarak tayin edilmesi olası zararlara karşı önemli derecede önlem sağlayacaktır. Bu çalışmada da emme basıncını tayin etmede kullanılan bir laboratuvar deneyi olan filtre kağıdı metodunun, sıkıştırılmış zeolit bentonit karışımlarında emme basıncı ölçümündeki güvenilirliği ve farklı özelliklerde hazırlanmış karışımların emme basıncı değerleri araştırılmıştır. Zemin numuneleri, karışımın toplam ağırlığına göre %10 ve %20 bentonit içermek üzere iki ana grupta incelenmiştir ve zemin indeks özelliklerindeki farklılıklara göre tekrar kendi içlerinde 4'er alt gruba ayrılmıştır. Zeminlerin emme basıncı değerleri ile su içeriği, özkütle, suya doygunluk oranı gibi indeks özellikleri arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda filtre kağıdı tekniğinin %10 ve %20 zeolit bentonit karışımlarında güvenilirliği istatiksel olarak araştırılmıştır ve literatür sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Deneyin %95 güven aralığında ±%10 hata payı için gerekli olan minimum deney tekrar sayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important factors that changes the tension in unsaturateal-saturated soils is the change in suction pressure of the soils. The change in soil stresses significantly influences the bearing capacity, shear strength, volumetric deformation, lateral soil pressures and slope stability. Therefore, it became so important to investigate the suction behavior and to measure suction accurate and reliable in order to prevent such related damages. In this study, the suction values of the zeolite bentonite mixtures having different properties were investigated and the reliability of the filter paper method, which is a laboratory test used for determination of the suction pressure, on zeolite bentonite mixtures was also studied. Soil samples containing 10% and 20% bentonite were investigated in two main groups based on total weight of the mixture. These two main group mixtures are divided into 4 sub-groups according to their varying soil index properties. The relation between the suction pressure values and the index properties such as water content, density and degree of saturation values of the soil were determined. Also, the reliability of filter paper technique for 10% and 20% zeolite bentonite mixtures was statistically explored and compared with the literature findings. The minimum number of experiments for ±10% accuracy band in 95% confidence level were determined.