Synthesis of photopolymerizable macromers giving novel poly(β-amino ester)s for biomedical applications
Biyomedikal uygulamalar için yeni poli(Beta-amino ester)ler veren fotopolimerleştirilebilir makromerlerin sentezi
- Tez No: 459382
- Danışmanlar: PROF. DUYGU AVCI SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Biyobozunum, kanla uyumluluk, protein adsorbsiyon direnci ve dentin, diş minesi ve kemik gibi HAP-tabanlı dokularla güçlü etkileşim fosfor ihtiva eden biyomalzemeleri önemli yapan özellikleridir. Bu çalışmada,fosfonat grubu içeren yeni poli- amino ester (PBAE) makromerleri çeşitli diakrilat [1,6-hekzan diol diakrilat (HDDA), poli(etilenglikol) diakrilat (PEGDA, Mn=575), 1,4-bütan diol diakrilat (BDDA), 1,6-hekzandiol ethoksilatdiakrilat (HDEDA), trietilenglikoldiakrilat (TEGDA)] ve iki fosfonat içeren birinci derece aminin [dietil 2-aminoetilfosfonat (A1) ve dietil (6-amino hekzil) fosfonat (A2)] Michael katılma reaksiyonu ile katalistsiz sentezlendi. Aynı akrilatların propil aminle Michael katılma reaksiyonuyla elde edilen makromerler referans olarak kullanıldı. Makromerlerin mol ağırlıklarının 2000-3000 civarı olduğu hem jel geçirgenlik kromatografisi hem de 1H-NMR spektroskopisiyle doğrulandı. Makromerler 2,2-dimetoksi-2-fenilasetofenon fotobaşlatıcı ve UV ışığı altında serbest radikal fotopolimerizasyonuyla biyobozunur jeller elde etmek için kullanıldı ve bu jellerin özellikleri (bozunuma ve hücre etkileşim) incelendi. Polimerlerin kütle kaybının ve hücre etkileşimlerinin polimerlerin kimyasal yapıları ile ilişkili olduğu bulundu. HDDA, BDDA ve HDEDA temelli polimerler hidrofobik ana zincirlerinden dolayı benzer ve çok düşük kütle kayıpları (iki hafta sonunda 3-15%) gösterdi. En yüksek kütle kayıpları (iki hafta sonunda 40-50%) PEGDA temelli polimerler için bulundu. Fosfonat fonksiyonlu PBAE polimerlerin bazılarının SaOS-2 hücre tutunmasını fosfonat içermeyenlere göre daha fazla desteklediği bulundu.
Özet (Çeviri)
Biodegradability, hemocompatibility, protein adsorption resistance, and strong interactions with hydroxyapatite (HAP)-based tissues such as dentin, enamel, and bone are properties that make phosphorus-containing biomaterials relevant and important. Here, novel phosphonate-functionalized poly(-amino ester) (PBAE) macromers are synthesized through aza-Michael addition of various diacrylates [1,6-hexane diol diacrylate (HDDA), poly(ethylene glycol) diacrylate (PEGDA, Mn=575), 1,4-butane diol diacrylate (BDDA), 1,6-hexanediol ethoxylatediacrylate (HDEDA), triethyleneglycoldiacrylate (TEGDA)] and two phosphonate-containing primary amines [diethyl 2-aminoethylphosphonate (A1) and diethyl (6-amino hexyl) phosphonate (A2)] efficiently without any catalyst. Macromers prepared from Michael addition of the same acrylates with propyl amine (PA) were used as references. The molecular weights of the macromers were ca. 2000-3000, confirmed by both gel permeation chromatography and 1H-NMR spectroscopy. The macromers were used for free radical photopolymerization in the presence of 2,2-dimethoxy-2-phenylacetophenone as photoinitiator and under UV light to give biodegradable gels and the gels' properties (degradation and cell interactions) were studied. The mass loss and cell interactions of the polymers were found to be affected by the chemical structure of the polymers. Polymers based on HDDA, BDDA and HDEDA showed similar and very low mass losses (3-15 % after two weeks) due to their hydrophobic backbone structures. The highest mass losses were observed for PEGDA-based macromers (40-50 % after two weeks). Some of the phosphonate-functionalized PBAE polymers were found to support attachment of SaOS-2 cells better than nonphosphonated ones.