Towards understanding polyethylene terephthalate hydrolysis and aminolysis in tire cords
Lastik kordlardaki polietilen tereftalat hidrolizinin ve aminolizinin anlaşılmasına doğru
- Tez No: 459383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Polietilen tereftalat endüstride en yaygn kullanılan termoplastik polimerdir. PET, etilen glikolun tereftalik asit ya da dimetil tereftalat ile olan polikondanzasyon tepkimesiyle sentezlenir. PET'in cesitli uygulama alanlar vardır. Yuksek fiziksel güç ve kimyasal direnç sebebiyle lastik endüstrisinde yaygın olarak kulanılır. Fakat, işlenmesi ve sentezi sırasında çeşitli bozulmalara maruz kalır. Ham lastiğin hızlandırıcılar yardımı ile sülfürün çapraz bağlanarak standart lastiğe dönüştürüldüğü pişirme srasnda PET lastik kordlar ozellikle hidrolitik bozunmaya ugrarlar. Bu bozunma, hızlandırıcılarn ısıl bozunması sonucu serbest kalan tersiyer aminler ile katalize edilmektedir. Kuaternleşme ücüncül aminlerin katalitik aktivite sorunun çözmek icin yöntem olarak seçildi. TMP bir metilleme/kuaternleşme ajanı olarak seçildi. TMP'nin metilleme kabiliyeti ve kimyasal ozellikleri arastırılmıştır.Sonrasnda PET lastik kordlarnda yapışkanlık arttırıcı bir kaplama olan ve TMP ile istenmeyen yan reaksiyon verebilecek poli-2-vinil piridin iceren lateks (VP-lateks) ile çalışmalar yapıldı. VP-lateks icindeki 2-vinil pridin ünitelerinin metillenmesi ve PET hidrolitik degradasyona etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyethylene Terephthalate (PET) is the most common thermoplastic in the industry. It is synthesized via polycondensation reaction between ethylene glycol (EG) and terephthalic acid (TPA) or dimethyl terephthalate (DMT). PET has variety of application areas and it is widely used in tire industry due to its high physical strength and chemical resistance. However, it is subjected to di erent types of degradations during synthesis and processing. PET tire cords su er especially from hydrolytic degradation during vulcanization where green tire is turned into standard tire with sulfur crosslinking with the help of accelerators. The degradation of PET is catalyzed by the released tertiary amines from the accelerators as a result of thermal decomposition. Quaternization was chosen as a method to address the problem which should block the tertiary amines' catalytic activities. TMP was chosen as an agent of methylation/quaternization. TMP was investigated for its methylation ability and chemical properties. Results show that both alkyl and aromatic amines can be quaternized/methylated by TMP. Then the study was focused to poly-2-vinyl pyridine containing latex (VP-latex), a coating used as an adhesion promotor in PET tire cords, which contain pyridine moiety that can potentially react with the TMP as a side reaction. First methylation of 2-vinyl pyridine units in VP-latex was investigated, then, its involvement in hydrolytic degradation was investigated via degradation studies.The results showed that VP-latex was not catalyzing the hydrolytic degradation of PET and it was inert to TMP.