Modeling the selectivity of diels alder reactions in various media
Ceşitli kimyasal ortamlarda diels alder tepkimelerinin seçiciliginin modellemesi
- Tez No: 459381
- Danışmanlar: PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
The goal of this research is to model and understand the Diels-Alder and 1,3-dipolar cyclo addition type of reactions in divergent media via two main reactions. In the first part of this dissertation the exo/endo selectivity for the heterocyclic Diels Alders reaction of the diene, 5-benzylidine-2-arylimino-3-aryl-thiazolidine-4-thione and the dienophile alpha-pinene has been modeled. The mechanism of the reaction has been simulated by using the quantum mechanical method via the B3LYP/6-31+G(d) methodology. The stereoselectivity is investigated for Diels Alder's reaction of a heterocyclic addition reaction including minus alpha-pinene as a dienophile and a diene. The mechanism of the reaction is modeled and the activation energy barriers are calculated. The activation energy barriers are relatively high according to the results of the computational calculations and the reason of not being able to run the experimental reactions is clarified. The second part of the dissertation aims to investigate the increase of endo selectivity of Diels Alder reactions in ionic liquids. Three main Diels Alder's reactions of cyclopentadiene as a diene and three derivatives of methyl methacrylate as dienophile are simulated in ethanol. The B3LYP/6-31+G(d) level of theory is utilized to model the respective reactions. These reactions have been modeled and the proportion of the endo/exo product ratio for the formation of the products has been calculated. The ratio derived from these calculations is consistent with the experimental results taken from the literature.The ionic liquid effect to the increase of the endo selectivity is investigated for three reactions. 1-ethyl-3-methylimidazolium chloride is utilized as the ionic liquid. The increase in the formation of the endo product is obtained from the calculations.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmanın amacı, Diels Alder ve 1,3 dipolar siklo katılma tipinde iki ana tepkimenin çeşitli kimyasal ortamlarda anlaşılması ve modellenmesidir.Bu tezin ilk bölümündedien 5-benziliden-2-arilimino-3-aril-tiazolidin-4-tiyon vedienofil alfa-pineninheterosiklik Diels Alder tepkimesi için ekzo / endo seçiciliği modellenmiştir. Tepkimenin mekanizması B3LYP/6-31+G(d) yöntemiyle kuantum mekaniksel yöntemi kullanılarak simüle edilmiştir.Stereo seçicilik dienofil olarak eksi alfa-pinenve 5-benziliden-2-arilimino-3-aril-tiazolidin-4-tiyon molekülü dien olmak üzere bir heterosiklik katılma tepkimesi için araştırılmıştır.Tepkimenin mekanizması modellenmiş ve aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. Hesaplanan aktivasyon enerjilerinin göreceli olarak yüksek olması deneysel tepkimelerinneden yürütülemediğine açıklık getirmiştir. Tezin ikinci bölümünde iyonik sıvı ortamında endo seçiciliğinin exo seçiciliğe oranla artışınınaraştırılması amaçlanmıştır. Dien olarak siklopentadienin ve diofil olarak metilmetakrilatın türevleri üç ana Diels Alder tepkimeleri etanolde simüle edilmiştir. B3LYP/6-31+G(d) yöntemi ilgili tepkimeleri modellemek için kullanılmaktadır. Bu tepkimeler modellenmiş ve oluşmakta olan endo / exo ürünün oranı hesaplanmıştır. Hesaplardan gelen bu oran literatürden alınan deneysel sonuçlarla uyuşmaktadır. Exo seçiciliğe karşın endo seçiciliğin artışındaki ionic sıvı etkisi üç ana reaksiyo nüzerinde incelenmiştir. İyonik sıvı olarak 1-etil-3-metilimidazolium klorür kullanılmıştır. İyonik sıvı etkisiyle endo ürün oluşumunun arttığı hesaplarda bulunmuştur.