Negative regulation of müller reprogramming by SIK2
Müller programlamanın SIK2 ile negatif kontrolü
  1. Tez No: 459406
  2. Yazar: ASLI UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KOYAŞ BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Balıklarda Müller hücrelerinin hasar olgularında proliferasyona koşut progenitör özellikleri kazanarak yeni nöronları oluşturdukları bilinmektedir. Proliferasyon retina rejenerasyonunda gerekli bir basamaktır ve memelilerde Müller bölünmesinin güçlü kontrolünün ve yaşa bağlı hücre döngüsüne tekrar girişin kısıtlanmasının retinal rejenerasyonu sınırlandırmakta olduğu kabul görmektedir. Memelilerde, Müller hücreleri FGF2 gibi büyüme faktörleri tarafından proliferasyon için uyarılabilmektedir, buna rağmen retinal nörogenez oldukça sınırlı kalmaktadır. Bu projede FGF2 ile nöronlara transdiferansiyasyonu uyarılabilen MIO-M1 hücreleri model sistem olarak kullanılmış, sürecin daha iyi karakterize edilmesi ve FGF2 uyarımına bağlı proliferasyonun negatif regülatörü olan SIK2'nin, Müller hücrelerinin yeniden programlanmasına olası katkısının irdelenmesi amaçlanmıştr. Nestin anlatımı ve kendini-yenileme özelliği olan nörosferlerin oluşumu, MIO-M1 hücrelerinin transdiferansiyasyon potansiyelini doğrulamıştır. Pax6 ve Chx10 anlatımındaki artış, MIO-M1 hücrelerinin progenitor özelliği kazandığını göstermiştir. Vimentin anlatımındaki azalma ile birlikte görülen yüksek calretinin ve Prox1 anlatımı, MIO-M1 hücrelerinin glial karakterini kaybettiğini ve nöronlara özellikle horizontal hücrelere farkılaştığını doğrulamıştır. Notch yolağı diğer Müller yeniden programlanma olgularında olduğu gibi ikili rol oynayabilir; erken fazda, progenitor karakterini ve progenitörlerin artışını desteklemektedir, geç fazda horizontal nöron oluşumu kararıyla ilişkilendirilebilir. Verilerimiz, ERK aktivitesinin progenitörlere dönüşecek Müller populasyonunu arttırmak için gerekli olduğuna, fakat progenitor havuzu artışını bilinmeyen başka bir sinyal yolağının düzenlediğine işaret etmektedir. Erken fazda SIK2 protein seviyesindeki anlamlı düşüşün Müller hücrelerinin hücre döngüsüne girişi için gerekli olduğu görülmüştür. SIK2 yüksek anlatımı ERK aktivitesini, hücre döngüsü girişini ve devamındaki transdiferansiyasyon sürecini engellemiştir. Bu bulgulalar ışığında, SIK2 için Müller yeniden programlanmasında ERK aktivitesi üzerinden engelleyici bir rol önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In fish it is well known that Müller cells proliferate, gain stem cell characteristics and generate new neurons upon injury. Proliferation is as essential step in retina regeneration and in mammals its tight regulation in Müller cells as well as age-dependent restriction of cell cycle re-entry has been proposed to limit retinal regeneration. Müller glia can be stimulated to proliferate by exogenous growth factors such as FGF2 in mammals, however the efficiency of neurogenesis remains highly limited. In this study MIO-M1 cells, which can be stimulated with FGF2 treatment to transdifferentiate into neurons, were used as the model system to better characterize FGF2 dependent MIO-M1 transdifferentiation process and to provide clues for the potential contribution of SIK2, as a negative regulator of FGF2 dependent Müller cell proliferation, to Müller cell reprogramming. Formation of nestin-positive neurospheres with self-renewal capacity confirmed transdifferentiation potential of MIO-M1 cells. Upregulation in Pax6 and Chx10 expression showed that MIO-M1 cells gain progenitor properties. Downregulation in vimentin expression with higher calretinin and Prox1 expression verified that MIO-M1 cells lose their glia characteristics and differentiate into neurons, particularly horizontal cells. Notch signaling, as in other Müller reprogramming events, might have dual roles; it promotes progenitor characteristics and amplification of progenitors in the early phase and involved in horizontal cell fate decision in the late phase. Our results indicate that ERK activity is required for increase in Müller population that will dedifferentiate into progenitors, but an unknown signaling pathway might regulate amplification of progenitor pool. Significant decrease in SIK2 protein level in early phase of the process is required for Müller glia to re-enter cell cycle. Overexpression of SIK2 blocked ERK activation, cell cycle entry and further transdifferentiation process. In the light of these findings, we suggest a novel role for SIK2 in Müller reprogramming through downregulation of ERK activity.