Mutation testing of concurrent programs
Eş zamanlı programların mutasyon testi
- Tez No: 459418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yazılım testi daha yerleşik bir disiplin haline geldikçe, yazılım testleri için kalite kontrol yapılması ihtiyacı da doğmaktadır. Mutasyon testinin bu amaçla literatüre giriş yapmasının üzerinden onyıllar geçti. Bu tezde, eş zamanlı Java programlarının mutasyon testini inceliyoruz. Bu amaçla,“Mutanticide”isminde, açık ve özgür bir mutasyon testi aracı geliştirdik. Ek olarak, yeni bir mutasyon operatörü öneriyor, daha önceden var olan 14 mutasyon operatörüyle beraber kullanıyoruz. Bu mutasyon operatörlerinin her birini ve sisteme kattıkları potansiyel hataları tanıtıyoruz. Bir baytkod enstrümantasyon aracı kullanarak, mutasyon adaylarının nasıl bulunabileceğini ve programın mutantlarının nasıl üretilebileceğini açıklıyoruz. Değişen boyuttaki yazılımlar üzerinde yapılan deneyler, eş zamanlı programlamaya odaklanan test kümesine sahip programların daha fazla eş zamanlı hata yakaladığını gösteriyor. Ayrıca, yeni operatörümüz RNNA'nın, etkili ve verimli olduğu, ürettiği düşük mutant sayısı ve yüksek ölü mutant yüzdesinden dolayı, seçmeli mutasyon yöntemiyle ispatlanıyor. Ek olarak, RNNA çok iş parçacıklı mutasyon operatörlerinin yeterli alt kümesi içine de giriyor. Bu çalışmada önerdiğimiz diğer bir mutasyon operatörü olan RSR ise java.util.concurrent Java kütüphanesini kullanan programları hedefliyor. Bu operatör, bahsi geçen kütüphaneye dair geliştirmeyi planladığımız mutasyon operatörlerinin ilk adımını teşkil ediyor.
Özet (Çeviri)
As software testing becomes a more established discipline, the need for quality assurance of software test suites arises. It has been decades since mutation testing was first introduced into the literature for this purpose. In this thesis, we investigate mutation testing of concurrent Java programs. We have developed a publicly available mutation testing tool,“Mutanticide”, for this purpose. Additionally, we propose a new mutation operator, and use it in combination with previously introduced 14 mutation operators. We describe each of these mutation operators and potential bugs they introduce into the system. Using a bytecode instrumentation tool, we explain how to discover mutation candidates and create mutants of a program. Experiments on varying size of software show that programs which have test suites focusing on concurrency catch more multi-threaded bugs. Also, our new operator, RNNA, is proven by selective mutation to be efficient and effective as it produces low number of mutants with a high percentage of dead mutants. In addition, RNNA ends up in the sufficient subset of concurrent mutation operators, too. Another mutation operator that we propose in this study, RSR, targets programs making use of the Java library java.util.concurrent. This operator is the first step of our work to develop more mutation operators regarding the aforesaid library.