Elektrik teislerinde kullanılan şönt kapasitörlerin sistem üzerindeki etkileri
- Tez No: 45944
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Enerji üretim merkezleriyle tüketim bölgeleri arasındaki mesafelerin uzun olması ve tüketici gücünün artması, hatlardaki gerilim düşümlerinin kabul edilebilir sınırların üstüne çıkmasına neden olmaktadır. Tüketim gruplarındaki yüklerin değişken olması ise güç katsayısının istenen sınırlar içinde tutulamamasına sebep olur. Düşük güç faktörü ile hatlardaki gerilim düşümlerinin artması; reaktif akım ve elektrik tesislerinin masraflarını arttırdığı gibi elde edilen enerjinin de maliyetini arttırmaktadır. Güç faktörünün düzeltilmesi ile enerji iletim hatlarındaki gerilim düşümlerinin azaltılması şönt kapasitör gruplarının kurulmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada; elektrik tesislerinde kullanılan şönt kapasitörler ele alınarak yapısal olarak incelenecek, farklı tesislerdeki işletme problemleri ortaya konacaktır. Türkiye Elektrik Kurumu tarafından tesis edilen enerji nakil hatlarında sayısal değerler alınarak, şönt kapasitör gruplarının tesis edilmesinden sonraki işletme büyüklükleri elde edilerek karşılaştırma yapılacak ve tüm enterkonnekte sistemine şönt kapasitör gruplarının en ekonomik bir şekilde nasıl yerleştirileceği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The long distance between the energy production centres and the consumption areas together with the increasing of the power requirement cause the voltage regulation on the lines exceed the acceptable limits. Since the loads of the consumption groups are variable, the power factor cannot be stabilized between the required limits. Increase in the voltage regulation due to the low power factor increases the cost of reactive current and electrical plants, and so also causes increase in the cost of the energy produced. By putting in order the power factor, the voltage regulation on the energy transmission lines can be decreased by using the shunt capacitor groups. In this study, the shunt capacitors used at the electrical plants shall be examined and their operational problems at different plants shall be determined by comparing the numerical values of the energy transmission lines planted by Turkish Electricity Authority and the operation values of the shunt capacitor groups installed, the most economic way to locate the shunt capacitor groups belonging to the complate enterconnect system is searched.