Fosforik asid içerisinde bulunan kadmiyumun ditizon kullanılarak ekstraksiyon yolu ile uzaklaştırılması
- Tez No: 45943
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLİN TAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, H3PO4 içindeki Cd2+ 'nın Ditizon ile ekstrakte edilip Cd2+'nın ayrılması ve Cd2+ iyonunun H3P04 fazı ve ditizon içeren organik fazdaki dağılımı incelenmiştir. Ekstraksiyon 'da ekstraksiyon verimini etkileyen şartlar'dan Cd2+ iyonunun başlangıç konsantrasyonu her deneme için sabit tutulmuş aynı zamanda reaksiyon ortamı kuvvetli asit olduğu için pH ile herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Karıştırma süresi ve fazların dengeye gelme süresi her bir ekstraksiyon için aynı tutulmuştur. Çalışmada 1.10"4 Cdî+ içeren H3P04 (% 85)'ün 25 mi 'si ile 10 mi 'lik değişik L:M oranlarında ditizon içeren CH2C12 kullanılmıştır ve oda sıcaklığında ekstrakte edilmiştir daha sonra organik faz 0,01M HCl'in 25 mi 'si ile sıyrılarak Atomik Absorbsiyon Spektrometresinde sıyrılan Cd2+ miktarı ölçülmüştür. H3P04 içerisindeki kalan Cd2+ miktarı ise kütle balansından yararlanılarak başlangıç madde miktarından ekstrakte edilen Cd2+ miktarı çıkartılarak bulunmuştur. Cd2+ 'nın ditizon ile ekstraksiyonunda kuvvetli koordinatif bağ oluşumu olmadığı için ve aynı zamanda nötral bir kompleks ele geçmemesi nedeniyle ekstraksiyon verimi yüksek olmuyor. Fakat ekstraksiyon sayısını arttırmakla verimi yükseltmek mümkün olabilir. Vİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is a big problem to get rid of the heavy metals which are found in phosphate acid and seen as very dangerous for the environmental health including plants and other living bodies. There are many patents to with draw heavy metals from phosphate acid by using different organic phases and different reactive complexes. In this research, Cd2+ found in H3PO4 is extracted via Dithizone and we wanted to see the dissolving of this Cd2+ ion in H3PO4 phase and Dithizone containing organic phase. Conditions influencing the efficacy of this extraction process like the initration concentration of Cd2+ js always kept at a certain level in every experimental try and we made no change on pH because this reaction media is strongly acidic. The duration for mixing and the duration for phases to become a steady-state are always kept same for each of extraction process. In this research, 25 mL of 1.10-4 Cd2+ containing H3PO4 (85%) and 10 mL of CH2CI2 containing Dithizone in different L:M proportion are extracted in room temperature. There after, 25 mL of organic phase 0.01 M HCI is used for extraction process, we measured the amount of withdrawn Cd2+ with Atomic Absorbtion Spectrometry Cd2+ left with in the H3PO4 is determined by means of mass balance( it is found out by substracting extracted Cd2+ from amount of initration mass). The efficacy of this extraction prosses is not as high as we think because after the extraction of Cd2+ via Dithizone, we don't get any strong coordinative bonds and any neutral complex. But if we increase the number of extraction, we can reach a better efficacy. VÎİ