Yatan hastalarla ayaktan tedavi gören hastaların memnuniyet düzeylerinin tespiti: Sivas Numune Hastanesi örneği
Comparison of satisfaction levels of hospitalized and policlinic patients: Instances of Sivas Numune Hospital
  1. Tez No: 459472
  2. Yazar: BÜKET KILAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı Sivas Numune Hastanesi'ne başvuran ayaktan tedavi gören ve yatan hastaların memnuniyet düzeyinin ölçülmesi ve memnuniyet düzeylerinin sosyo-demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Bu amaçla, kolayda örneklem yöntemiyle Ocak ayı içerisinde (2016) hastaneye başvuran 250 ayaktan ve 250 yatan hastaya anket uygulanmıştır. Araştırmada iki farklı anket kullanılmıştır. Sağlık Bakanlığının standart olarak hazırlayıp hastanelerde uygulanmasını istediği anketlerdeki sorulardan ve literatürden yararlanarak araştırmanın amacına uygun olarak anket soruları oluşturulmuştur. Hastaların sosyo-demografik özelliklerine yönelik 8 adet soru sorulmuştur. Ankette demografik özelliklere ilişkin hem ayaktan hem de yatan hastalar için aynı sorular sorulmuştur. Ankette bunun dışında ayaktan hastalar için 13, yatan hastalar için 17 maddeden oluşan sorular sorulmuştur. Hastalarla kolayda örnekleme yöntemi ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.00 istatistik paket programı kullanılarak; iki kategorili değişkenlerde bağımsız örneklem t testi ve ikiden fazla kategorili değişkenlerde ise Anova testi uygulanmıştır. Ayaktan tedavi olan hastalarda hastaneye ilk defa gelen hastaların memnuniyet düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Gelir durumuna göre gelir düzeyi daha düşük olan hastaların memnuniyet düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Yatan hastaların ise memnuniyet düzeylerinin demografik özellikler açısından anlamlı farklılık saptanamamıştır.“Hastanede verilen hizmet genel olarak iyiydi”sorusuna göre, değerlendirme yapıldığında ayaktan ve yatan hastaların memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Ayaktan tedavi olan ve yatan hasta memnuniyet düzeyi yüksek olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study to measure the satisfaction level of patients Hospitalized and Policlinic and to determine whether there is a difference, according to the satisfaction of the socio-demographic characteristics. For this purpose, in January (2016), for patients admitted to hospital, 250 Hospitalized and 250 Policlinic, questionnaire was implemented, using the easy sample method. Two different questionnaires were used in the research. Questionnaire was created for the purposes of research, Ministry of Health has prepared a standard question that is being done on the implementation of its hospitals and benefited from the literatüre. About socio-demographic characteristics of the patients, 8 questions were asked. About demographic survey, they were asked the same question for both Hospitalized and Policlinic patients. In the survey, except that, for patients policlinic 13, hospitalized for 17 questions were asked which consists of substances. By“easy sampling method”sampling were interviewed face to face with the patients. Data were analyzed using SPSS 22.00 istatistical software package of applied; two categorized variables in independent samples t-test and categorized in more than two variables Anova test. Of Policlinic patients, of patients coming to the hospital for first time, were higher level of satisfaction. According to the state revenue has been found higher the level of satisfaction of patients with lower income levels. In hospitalized patients, the level of satisfaction in terms of demographic characteristics, a significant difference could not be determined. When the assessment is made, according to the question“Overall good services provided in the hospital”, policlinic and hospitalized patients admitted to the hospital, it was determined that there was no significant difference in satisfaction levels. Level of satisfaction of policlinic and hospitalized has been identified as high.