İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde hayâ eğitimi
Education of modesty in the lesson of Religious Culture and Moral knowledge at elementary schools
- Tez No: 459478
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde dinin ve ahlakın önemli ayağını oluşturan hayâlı olma bilincini kazandırmaya yönelik yeni stratejiler geliştirmeye katkıda bulunabilmektir. Bu çalışma, ilköğretim okullarındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersini kapsamaktadır. Çalışmamızda yöntem olarak hayâ duygusu ve eğitimi hakkında genel bir litaratür çalışması yapılmış ve bilgiler anket tekniğiyle de desteklenmiştir. Giriş bölümünden sonra birinci bölümde araştırmanın altyapısını oluşturacak temel kavramlar tespit edilip, kavramsal çerçeveye göre ele alınmıştır. Utanma anlamında olan hayâya geçmeden önce, utanma üzerinde geniş bir araştırma yapılmıştır. Utanmanın kişiliğe bir değer katan yönü, bir de kişiliği zayıflatan yönü vardır. İslam litaratürünü incelediğimizde, her şeyin temelini“Allah için”ilkesinin oluşturduğu ve duygularında bu temelle terbiye edilmeye çalışıldığı görülmüştür. Allah Resulü'nün tavsiye ettiği hayâ (utanma)nın şekli ve sınırı hayır ve imandır. Buna göre bu duygu sayesinde insan hem kendi onurunu korur, hem de başkalarının onuruna saygı duyar. İkinci bölümde hayâ eğitimi üzerinde durulmuştur. Hayâ eğitimi, milli ve manevi değerler odaklı ve duyguları aklın kontrolüne veren, aklı da duygusuz bırakmayan bir yaklaşımla mümkün olabilir. Güzel ahlaklı kişiler yetiştirmek, haya eğitimini gerekli kılmaktadır. Hayânın doğru eğitimi; çocuk ve farklılıklarını bilen, tanıyan, doğru metodu seçip uygulayan, iyi bir eğitim ortamında, iyi bir eğitimci ve bunu destekleyen bir çevre ile mümkün olabilir. Üçüncü bölümde de araştırma veriler SPSS tekniği kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to develop new strategies on bringing students in be aware of modesty that constitutes one of the important components of religion and moral issues at the lesson of religious culture and moral knowledge. This study includes the Lesson of Religious Culture and Moral Knowledge at elementary schools. In our study, a general literature study on the sense of modesty and its education was applied as a method and information was also supported via a questionnaire. After the introduction chapter, basic concepts that constitute the basis of the study were determined and dealt with according to conceptual framework at the first chapter. Before dealing with the sense of modesty – which also means“embarrassment”– a wide search was done about the embarrassment. The embarrassment is two sided one of them enriches the personality while the other weakens it. When we examined the Islamic literature, it was seen that the principle of everything is“for the sake of Allah”and so emotions are disciplined according to this notion. The way and limit of modesty (embarrassment), which Rasul of Allah advises, are charity and faith. According to this, a person saves his own honor and respects others' honor thanks to this emotion. At the second chapter, the education of modesty was investigated. The modesty could become possible through a national and spiritual focused education that also requires an approach which takes emotions under control of mind but not leaving the mind without emotions. Bringing up people who have social ethics requires the proper education of embarrassment. The proper education of modesty could be possible, when a child, a good educator, who knows and recognize the differences and applies the right method after choosing it, a good education chamber in a good education medium are altogether available. The SPSS technique was used for analyzing the search data at the third chapter.