Libya a between terrorism and Lockorbei (1988-2003)
Lockorbei ve terörizm arasında Libya (1988-2003)
- Tez No: 459508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, eski Libya rejiminin çeşitli uluslararası terror eylemlerine katılımını, desteğini ve finansmanını inceleyen çeşitli olayların tarihsel bir derlemesidir. Ayrıntılı olarak, Lockerbie öyküsünü ve sonraki dönemdeki BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarını kapsamaktadır. 21 Aralık 1988'de Pan Am 103 adlı bir sivil uçak İskoçya'daki Lockerbie kasabası üzerinde düşürüldü. Yani bu, sivil uçaklara karşı terrorist bir hareketti. Bu mesaj ilk Lockerbie meselesindeki siyasi ve hukuksal boyut ele alınmıştır. Ayrıca, terörizm kavramını ve temel tanım problemlerini tartışmaktadır. Sonra, felaketin etkilerine odaklanmaktadır. Tez, yıllar once ortaya çıkmış bu karmaşık durumun pek çok sorununa yaklaşıyor. Özellikle, ABD ve İngiltere arasındaki diplomatic tartışmayı ve politik görüşmeleri tasvir ediyor. Tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Eski Libya rejimine ilişkin kısa bir tarihsel arka plan. Ardından, Libya'nın uluslararası terörizme desteğinin anlatıldığı ikinci bölüm ve son olarak, Lockerbie terrorist saldırısının tarihi, BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nun bu davayı değerlendirmesi.
Özet (Çeviri)
This document is a historical review of several incidents that highlight the Libyan former regime involvement, support, and funding of different acts of international terrorism. It mainly covers, in more details, the Lockerbie story and the subsequent UN Security Council Sanctions during this era. At Dec. 21, 1988,a civilian plane, Pan Am 103 blew away over the town of Lockerbie in Scotland. So this was a terrorist act outrageously against airliners. This message will be discussed the Lockerbie issue in the political and Legal Dimension of first. Moreover, it discusses the notion of terrorism and the problems basic definition. Then, it focuses on catastrophe repercussions. The thesis is nearing many issues this complex situation that had raised for years ago. In particular, it depicts the diplomatic wrangling and political long ago between the USA and the UK on the one On the one hand in Libya at the other end. The paper consists of three main parts. A brief historical background on the former Libyan regime. Then, the involvement of Libya in the sponsor of international terrorism Finally, the history of the Lockerbie terrorist attack, the UN Security Council and the International Court of Justice to consider in this case.