Kalkınma ajansları tarafından sağlanan mali desteklerin işletmelerce muhasebeleştirilmesi
Accounting for development agencies provided supports by enterprieses
  1. Tez No: 459507
  2. Yazar: ERDEM TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Avrupa'da yıllardır uygulanmakta olan Kalkınma Ajansı modeli ile Türkiye 2006 yılında çıkarılan 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun ile tanışmıştır. Kalkınma Ajanslarının görevleri arasında bölgenin potansiyelinin ve rekabet edebilirliğinin artırılması amacıyla bir takım mali destekler sağlanması da yer almaktadır. Bu desteklere ilişkin hükümler Kalkınma Ajansları mevzuatında yer bulmakta ancak muhasebe sistemleri ve vergi mevzuatında kalkınma ajansı desteklerine ilişkin hükümler yer almamaktadır. Söz konusu durum nedeni ile işletmeler, ajans desteklerinin muhasebeleştirilmesi ve vergilendirilmesi noktasında tereddütler yaşamaktadır. Konu ile ilgili olarak kalkınma ajansları mevzuatında tanınan bazı imkânların Maliye Bakanlığı tarafından kabul görmemesi mükellefler açısından bir belirsizliği ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, kalkınma ajansları tarafından sağlanan mali desteklerin kâr amacı güden işletmeler tarafından muhasebeleştirilmesi konusunda mevzuat hükümleri açıklanmış, örnek işletmelerde yapılan uygulamalar ortaya konulmuş ve konu ile ilgili öneriler dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey was first introduced to the Development Agency model, which has been a common practice in Europe for years, in 2006 under the Law No 5449 on Establishment, Coordination and Duties of Development Agencies. These aforementioned duties of development agencies include improving the potential and competitiveness of the region as well as providing financial support. Provisions related to financial support by development agencies are specified in the related legislation on Development Agencies, however; there are no provisions regulating accounting systems and in the legal framework of tax legislation, there are no provisions concerning financial supports by development agencies. Due to the reasons mentioned, enterprises have reservations regarding accounting and taxation process of development agency supports. The fact that some of the opportunities granted in the related development agencies legislation are not recognized by the Ministry of Finance bring up insecurity among taxpayers. In this study, legislation provisions concerning financial supports provided by development agencies to be accounted by profit-oriented enterprises are explained; model practices by enterprises and recommendations regarding the subject are presented.