Eğirdir Gölü sudak populasyonunun yapısı ve gelişmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45951
  2. Yazar: ZEHRA ARZU BECER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eylül 1993- Ağustos 1994 tarihleri ara sında gölden avlanan 672 sudak bireyinin yaş, boy ve eşey kom pozisyonu, yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkileri sap tanmış, ayrıca yıllık oransal boy ve ağırlık artışları, üreme yaşı, üreme periyodu ve kondüsyonu hesaplanmıştır. Sudak populasyonundaki bireylerin yaşları 1-VII ara sında değişirken, II. yaş grubu en yüksek oranda bulunmuştur. incelenen örneklerden % 48,82 (328) 'i dişi, % 51,18 (344)'i erkek bireylerden oluşmaktadır. Çatal boy dişilerde 20-59 cm, erkeklerde 18,8-49 cm arasında değişmiş, 21-25 cm boy grubunda ki bireyler çoğunlukta bulunmuştur. incelenen sudak bireyleri nin eşeysel olgunluğa I. ve I I. yaştan itibaren ulaştığı sap tanmıştır. Populasyonda dişi-erkek karışımı için; Yaş-boy ilişkisi : Lt = 104.45 (l-e -0.08374 (t+1.60131)) Yaş-ağırlık ilişkisi : Wt =10390,76 (1-e -°'08374 (t+1.60131) } 3.04434 Boy-ağırlık ilişkisi : W= 0.00742xLF 3-04434 olarak bulunmuştur. Populasyonda ortalama kondüsyon 0.884 ± 0.017 olup, kondüsyon yaşa ve eşeye göre değişim göstermektedir. Kondüsyon V. yaşta en yüksek, II. yaşta en düşük bulunmuştur. Gonadosomatik indeksten yararlanılarak, üreme periyodu nun 15 Nisan- 15 Mayıs arasında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a total of 672 pikeperch samples which catched between September 1993-August 1994 from lake, some fact such as age, sexuality, lenght composition, age-lenght, age-Weight and lenght-weight relationships were investigated. Also annual moderation lenght and weight increases, first maturity age, spawning period and conditional factor were estimated. In pikeperch population of samples ages were ranged between I and VII age group, I I. age group were comprising most of population. The percentages of females 328 were 48.82, males 344 (51.18) out of 672 fish samples. The fork lenght of females and males varied between 20-59 cm and 18.8-49 cm. In the 21-25 cm lenght group was comprising most of population. Females and males were mature sexually at ages I to II. The growth of the pikeperch population in Eğirdir Lake was found very poor. The first year growth was relatively normal, second years were decrease, but afterwards growth ratio was back to normal. Age-lenght and age-weight relationships were expressed by the von Bertalanffy growth formula. The equations are: Lt= 112.19 (^-0.07522(^1.70303), Wt - 14968.5 (1-e -°'07522 (t+1.70303))3.15504 ^ ^^ Lt = 94.86 (1-e~0-09892 (t+1.30960)} -0.09892 (t+1. 30960) 2.95745 Wt = 6831.72 (1-e ) for males, Lt = 104.45 (1-e-°-08374 ( t+1. 6013 1 ) ) w+ - irvjon-7/-M "0,08374 (t+1. 60131) *3. 04434,., Wt = 10390.76 (1-e ' v ') for mixed sex. Lenght-weight relationships of females, males and mixed 3. 15504 sex groups were calculated, W=0. 00509 LF 2.95745 W=0. 00971 LF 3 04434 W=0. 00742 LF * respectively. VIFulton Condition Factor and for lenght were used to express condition. The average condition was found as a 0.844 ± 0.017. Condition varied with ages and sexes. It has been seen that the higest conditional factor was in V. age group and the lowest in II. age group. Making use of gonadosomatic. index, it was determined that the spawning period of pikeperch was found between 15 April and 15 May. VII