Denizli-Sarayköy-Kızıldere jeotermal sahasının modelleme ve geri enjeksiyon çalışmalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 45953
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Kızıldere jeotermal sahası Batı Anadolu'da Büyük Menderes graben sistemine bağlı olarak oluşmuş devirli bir jeotermal sistemdir. Burada jeolojik yapıyı oluşturan birimlerden kireçtaşlarından oluşan Sazak Formasyonu (Ts) ile mermerler (Pmr) birinci ve ikinci rezervuarları, gnayslar ise muhtemel üçüncü bir rezervuan oluştururlar. Mikaşistler(Pm), çakıltaşı, kumtaşı ve silttaşından oluşan Kızılburun formasyonu (Tk) ve marnlı seri (Tt-Tko)'de örtü kaya konumundadırlar. Şu anda, en önemli rezervuar olan mermerlerden ortalama 800-1000 ton/saat'lik debide sıcak su üretilmektedir. Üretime bağlı olarak ortaya çıkan en önemli iki problem rezervuar penformansımn düşmesi ve ısısı zamanla alman sıcak suyun Büyük Menderese atılmasıdır. Toplam üretimin %80'ini oluşturan ve 25 ppm'lik bor konsantrasyonu ile 147 °C'lik sıcaklığı olan atık suyun çevreye olumsuz etkisi büyüktür. Bu çalışma, bu problemlerin her ikisinede çözüm getirecek geri-enjeksiyon uygulamalarına getirilen yorum ve önerilerden oluşmaktadır. Yorum ve öneriler son yıllarda geliştirilen teorik çalışmalarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kızıldere geothermal field, which has developed as consequence of Büyük Menderes graben in Western-Anatolia is a circulation system with meteoric waters. Here, of the formations forming the geological setting, the limestone Sazak formation and the marble constitutes the first and the second reservoirs and the gneiss forms a likely third reservoir. The mikaschist, the sandstone and siltstone Kızılburun formation and the marn sequence are the caproeks of the reservoirs respectively-Presently, marbles, being the most important reservoir, produces approximately 800 to 1000 t/h of geothermal fluid. As a result of the production operations, the decline in reservoir performance in time and disposal of heat depleted water to B.Menderes river. The waste water constituting approximately %80 of the total production and having 25 ppm bor concentration and 147 C temperature, have a great undesired impact on the environment. This work consists of the inter precaution and the suggestions for a previously conducted experimental and a possible large scale reinjection operations in Kızıldere. The interpretation and suggestions were supported by the recent theoretical developments as well.