Isparta havaalanının zemin özelliklerinin jeofizik yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 45954
  2. Yazar: OSMAN UYANIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Mühendislik çalışmalarında, zeminlerin elastik parametreleri, taşıma gücü, semin emniyet gerilmesi, oturma ve sivil aşma durumu, ösellikle deprem bölgelerinde ve büyük mühendislik yapılarının seminle olan ilişkilerinde önemli bir faktördür. Sös konusu parametrelerin statik ve dinamik yöntemlerle elde edildiği ve uygulama alanlarının olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında doğal semine ait özelliklerin ortaya konması amacı ile statik olarak taşıma gücü değerini elde etmek için Reaksiyon Modül (K) ve CBR (Kaliforniya Taşıma Oranı) deneyleri yapılmış, ayrıca seminde açılan araştırma kuyularından alman numuneler üzerinde laboratuvarda yapılan elek ve hidrometre analizleri ile semin tanımlanmıştır. Bunların yanısıra doğal zeminde dinamik olarak çalışılan Sığ Sismik Kırılma yöntemi ile semine ait elastik parametreler, taşıma gücü, zemin emniyet gerilmesi, oturma ve enine dalga hızına bağlı olarak seminin sivil aşma durumu ortaya konmaya çalışılmış, Resistivite Yöntemi ile Sismik Kırılma Yöntemi karşılaştırılarak semin tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu tezde ayrıca sıkıştırılmış zeminlerin kontrolü için, İnşaat Mühendisleri tarafından Reaksiyon Modül Deneyi yapılmış ve ilk defa Sismik Kırılma yöntemi uygulanarak bu iki yöntem arasında ilişkiler araştırılmış ve çeşitli yaklaşımlarda bulunulmuştur. Sıkıştırılmış zeminlerde Reaksiyon Modül deneyi yerine Sismik Kırılma yönteminin kul lanı İmasının, daha avantajlı olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde, dinamik olarak Sismik Kırılma Yöntemi ile problemi çözmek için zaman ve finansman açısından ekonomik olmaktadır. Ayrıca birçok parametre elde edilmesinden dolayı söz konusu dinamik yöntemin öncelikle kullanılması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun yanısıra bu tür büyük çalışmalardayeraltı su seviyesinin belirlenmesi, alüvyonda var olabilecek kum ceplerinin araştırılması ve buna bağlı olarak zeminin ayrıntılı durumu, sökülebilirlik derecesi, depremselliği ve sıvılaşma durumunun belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's known in engineering studies, elastic parameters of the grounds support force, ground safety tension, deplacement and liquefication are very important factors especially in the earthquake region and big engineering structures with the ground. It's known that these parameters ore obtained by static arid dynamic methods and it is also known that these are a lot of places to apply of these methods. In this thesis to put forward of the specialities of the natural ground, for obtaining the value of support force statically Reaction Module (K) and CBR (California Bear Ratio) experiments were done. However the ground wer'e described by hydrometric and sieve analycis which are done by taking the samples from research galeries in the ground. Besides of these, the elastic parameters which belong to the ground and Shallow Seismic Refraction Method, that work dynamically in the natural ground were put forward at the liquefy of the ground related with the support force, ground safety tension, deplacement and Shear wave velocity, natural ground was tried to describe by compairing Resistivity Method with the Seismic Refraction Method. In this thesis for the control of compacted ground Reaction Module experiment was done by the Civil Engineers and relations between these two methods are researched by Seismic Refraction Method. It's tried to put forward more advantage by using the Seismic Refraction Method instead of Reaction Module experiment in the compacted grounds. At the end of these studies, it's tried to put forward that Seismic Refraction and Resistivity should be cosidered firstly to solve the problem because of the time problem, finance problems and more parameters. However, in these kind big studies it's tried to obtain that- determining the level of underground water, research the sand regions in the alivion and related of this all the knowledges about the ground the level of dismantlebility, eartquake and liquefy positions.