Heteroseksüel çiftlerin bağlanma romantizm ve eş seçimine yönelik tutumlarının çift uyumu ile ilişkisi
The relationship betwen dyadic adjustment and attachment styles and attitudes twards romance and spouse slection of heterosexual couples
  1. Tez No: 459533
  2. Yazar: REYHAN UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERA YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sağlıklı bir evliliğin sürekliliği için kadın ve erkek bireyler arasındaki uyum oldukça önemli bir etkendir (Sayın, 1990). Çiftler arasındaki uyumun evlilikteki mutluluğu, başarıyı ve doyumu etkilemekte olduğu bilinmektedir (Burgess & Cotrell, 1998). Ek olarak, bu konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, eşler arasındaki uyum ve sağlıklı evlilik arasındaki ilişkiye benzer bir ilişkinin, eşlerin bağlanma stilleri ve uyumları arasında da olduğunu göstermiştir (Wampler ve ark., 2003; Tutarel, Kışlak & Çavuşoğlu, 2006). Bu çalışmada evlilik kararlarına etki eden faktörler incelenmiştir. Kişilerin bağlanma tarzları, romantizm ve eş seçimine yönelik tutumları ve eşleri ile olan uyumları ölçülmüş ve katılımcıların cinsiyetlerine göre değerlendirilmiştir. Katılımcıların bağlanma tarzlarının ölçümünde Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, romantizm ve eş seçimlerine dair olan tutumları Romantizm ve Eş Seçimine Yönelik Tutumlar Ölçeği ve son olarak çiftler arasındaki uyumu ölçmek için Çiftler Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; erkekler ilişkilerini daha uyumlu olarak değerlendirmekte, kadınlar ilişkide çaba gösterilmesine daha çok önem göstermekte ve erkek katılımcıların kadınlara göre daha çok kaygılı bağlanma tarzına sahip olduğu görülmektedir. Araştırmanın bulguları ilgili literatür kapsamında tartışılmış, gelecek çalışmalar ve alan uygulamaları için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dyadic adjustment is a crucial factor that affects continuity of an healthy marriage between men and women (Sayın, 1990). It had been known that dyadic adjustment affects happinnes, suuccess and gratification in marriage (Burgess and; Cotrell, 1998). Additionally, studies that had govern in this issue indicated that there is a similar relationship between attachment style and dyadic adjustment in healthy marriage (Wampler et al., 2003; Tutarel, Kışlak and Çavuşoğlu, 2006). This study aims to investigate factors that had been thought to effect marriage withregards to gender differences. Participants' attachment style, romance and mate selection attitudes and dyadic adjustment were measured using valid and reliable measurement scales in Turkish population. The results indicated that male participants tend to rate their marriage more adjust then female participants. Female participants reported that it is important to try harder. Lastly, there were more male participants who have anxious attachment styles comparing with female participants. The results will be discussed with regards to methodological and theoretical issues grown by the present study that related with marriage literature in general