Bireysel kariyer planlamasında kişisel özelliklerin kamu sektöründe çalışmaya yönelik etkisi: Bir pilot araştırma
The impact of personal characteristics on working in the public sector: A pilot study
- Tez No: 459532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, kişilik özellikleri ile kariyer seçimlerinin kamu sektörüne yönelmesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Kariyer planı olarak kamu sektöründe çalışmayı hedefleyerek, öğretmen olmak amacıyla pedagojik formasyon eğitimine katılan bireylerin kamu sektörüne yönelimleri beş faktör kişilik özellikleri ve farklı demografik değişkenler eşliğinde incelenmiştir. Kişilik özelliklerinin kariyer tercihlerini etkileme özelliğine sahip olduğu ele alınmıştır. Araştırmaya Gebze Teknik Üniversitesi'nde pedagojik formasyon eğitimi alan 325 öğretmen adayı katılmıştır. Katılımcılara demografik bilgilerinin ve beş faktör kişilik ölçeğinin bulunduğu anketler uygulanmıştır. Anketler detaylı şekilde analiz edilip sonuç ve öneriler kısmı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to show the relationship between personality traits and career choices towards the public sector. As a career plan, the public sector orientation of individuals participating in pedagogical formation training in order to work in the public sector has been examined in the context of five factor personality traits and different demographic variables. Personality traits have the feature of influencing career preferences. 325 teacher candidates trained in pedagogical formation at Gebze Technical University participated in the research. Participants' demographics and questionnaires with five factor personality scale were applied. The questionnaires were analyzed in detail and the results and recommendations were prepared.