He-Ne/I2 lazer optik standart sisteminde I2'nin doymuş soğurulma rezonansları
- Tez No: 45958
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ASIM SAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, dalgaboyu standardı olarak kullanılan He-Ne/I2 lazerin özelikleri ve değişkenleri incelenmiştir. Bu standart Türkiye'de özellikle birincil uzunluk standardının gerçekleştirilmesi için gereklidir. Çalışma temel olarak TÜBİTAK(Tûrkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu) MAM (Marmara Araştırma Merkezî) UME (Ulusal Metroloji Enstitüsü) 'de yapılmıştır. Metrolojinin önemi, lazer ve He-Ne lazerinin çalışma prensipleri gözden geçirilmiştir. He-Ne lazerin dizaynı ve imalatı UME atölyelerinde gerçekleştirilmiştir. Sıcaklık kontrol ve elektronik servo-kontrol üniteleri yine aynı yerde yapılmıştır. Frekans kararlılığı1, beat frekans tekniği ve çeşitli parametrelere bağlı olarak yapılan ölçümler ve Almanya metroloji enstitüsü PTB(Physikalisch-Technische Bundesanstalt)'de yapılan çalışmalarla karşılaştırma da tezde yer almaktadır. He-Ne lazer frekansının, iyotun doymuş soğurulma resonanslarma kilitlenmesi ile 10~14'den daha yüksek frekans kararlılığına ulaşılmıştır. Bu denli yüksek frekans karalılığı şu anda dünyada ulaşılan en yüksek frekans kararlılıklarından biridir.
Özet (Çeviri)
In this work, the properties and the parameters of He-Ne/I2 laser used as a wavelength standard have been investigated. This standard is especially required to accomplish the primary length standard in Turkey. Work is carried out mainly at UM£(National Metrology Institute) of the MAM(Marmara Research Center) in TÛBİTAK(Turkish Scientific and Technical Research Council). The importance of metrology, the principles of lasers and He-Ne laser were reviewed. The design and the construction of He-Ne laser were carried out at UME workshops. Temperature control and electronic servo-control units were also constructed at UME. Thesis also includes frequency stabilization, beat frequency technique and measurements depending upon various parameters. The results are compa red with those obtained in German metrology institute PTB(Physikalisch-Technische Bundesanstalt). Frequency stabilization better than 10'w was achieved by using He-Ne laser frequency stabilized in saturated absorbtion resonances of iodine. This high level of frequency stability is one of the highest frequency stability reached in the world.