Hadislerde yahudilerin özellikleri (Sahih-i Buharî ve Sahih-i Müslim özelinde)
Qualifications of Jews in the hadith narrations (Special regard to al-Bukhari and Muslim)
- Tez No: 459593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSAK EMİN AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İslam'ın ilk dönemlerinden itibaren uzun müddet aynı belde ve bölgelerde yaşayan Müslümanlarla Yahudiler, başta dinî, siyasi ve ictimâî alanlar olmak üzere muhtelif münase-betler kurmuşlardır. Bilhassa hicretin ardından Hz. Peygamber'in Medîne'de inşa ettiği site devletinin kuruluşu sırasında ve sonraki dönemlerde, İslâm'a, Kur'ân'a, Hz. Peygamber'e ve Müslümanlar'a karşı ortaya koydukları birtakım sözlü ve fiili muamelelerin bu münasebetler arasında ayrı ve hususi bir yeri vardır. Nitekim onların bu ilişkiler sırasında ortaya koydukla-rı hem müsbet sayılabilecek hem de menfi olarak belirlenen vasıflarını Kur'ân-ı Kerîm bil-dirmiştir. Ayrıca Yahudilerle aynı coğrafyayı paylaşan Hz. Muhammed de onların karakte-ristik özellikleri hakkında birtakım açıklamalarda bulunmuştur. Bu izahlar Hz. Peygam-ber'den sadır olan sahih söz, fiil ve takrirler olup muhaddisler vasıtasıyla sonraki dönemlere sahih bir şekilde rivâyet edilmiştir. Bu çalışmada, 'Hadislerde Yahudilerin Özellikleri' konu-suna dayanak teşkil eden rivâyetler ele alınarak Yahudilerin problemli inançları ve olumsuz ahlâkî davranışları temel başlıklar altında sıralanmış, sahihayn rivâyetleri çerçevesinde genel bir tablonun sunulması hedeflenmiştir. Ayrıca araştırma, Kur'ân-ı Kerîm'in, müfessirlerin, şârihlerin ve islam tarihçilerinin açıklamalarıyla desteklenerek konuyla ilgili bir metin oluş-turulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the early period of Islam, Muslims and Jews who lived together during a long time at the same lands and regions, had religious, politic, social and many others relations be-tween. Their verbal and operational conducts with Islam, Muslims and Holy Messenger (Ho-ly Qur'an) during (or after) the establisment of Medina City State by Mohammed especially after The Hegira have a special position among these relations. Therefore, Holy Quran de-scribes their conducts during these relations which would be evaluated as positive or nega-tive. Furthermore, there are some descriptions of the prophet Mohammed who used to live in the same city with them gave some descriptions about their characteristics. These Qawli, Fiili and Taqriri descriptions are narrated by scholars of hadith to the next generations throughly. Narrations that are the basis of“Qualifications of Jews in the Hadith Narrations”have been analyzed, problematic beliefs and negative conducts of Jews has been explained in order and presentation of a general perspective according to the narrations of Sahihayn (al-Bukhari and Muslim) has been aimed in this study. In addition to this, a research text that has been supported by the explanations of Holy Qur'an, commantators, interpreters and histori-ans on this subject has been aimed too.