Kur'an'da zalim
Cruel in the Qur'an
  1. Tez No: 459601
  2. Yazar: MEHMET SAİT AKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yüce Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de sıkça zikrettiği davranışlardan bir tanesi zalimliktir. Bu davranışta bulunan insan bazen kendine bazen başkalarına bazen de Rabbine karşı zulüm işlemiş bulunmaktadır. Zulüm işleyenler fert olabildiği gibi topluluk da olabilmişlerdir. Yüce Allah, zulüm işleyip zalim olanların bazılarına dünyada ceza vermiş, bazılarının cezasını ise ahirete bırakmıştır. Kur'an-ı Kerim'de zulüm diye ifade edilen davranışlar ve âkibetleriyle birlikte kendilerinden bahsedilen zalimler bizim için bir uyarı teşkil etmektedir. Bu çalışma, Kur'an-ı Kerim'de geçen zulüm ve zalimi bu yönüyle ele almayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the behaviours that almighty Allah mentioned in the Qur'an is cruelty inhumanity. The person who behaves inhumanly is cruel sometimes to him sometimes to other people and sometimes to Allah. It may be a person or people who are cruel. Almighty Allah punish cruel people sometimes in the life and sometimes in the afterlife. The behaviours that mentioned in the Qur'an as inhumanity and the cruel people who we know their fate are warning for us. This study aim to approach inhumanity and cruelty in this way.