Kur'an'da insan tipleri
Characteristics of human in the Qur'an
- Tez No: 116864
- Danışmanlar: PROF.DR. VELİ ULUTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Kur'an, insanın davranış ve genel karakter yapısını mükemmel bir şekilde ifade eden en önemli temel kaynaktır. Çünkü insanı yaratan Allah onu en iyi bilendir. Kur'an' da insan, ruh ve bedenden oluşan en güzel varlık olarak tanıtılır, insan akıl, bilgi, irade, düşünme ve düşündüklerini yapabilmesiyle diğer varlıklardan üstündür. Allah onu kendisine kulluk yapması, yeryüzünü imar ve ıslah etmesi için halife olarak yaratarak, dünyadaki her şeyi onun emrine vermiştir. Buna karşılık ona büyük sorumluluklar yüklemiştir. İlk insanın yaratılışından günümüze kadar dünyada milyarlarca insan yaşamıştır. Her insan farklı mizaç, huy, karakter, farklı özellik, davranış ve yapıya sahiptir. Kur'an' da mizaç, karakter, huy, kalb, nefis, ruh, fitrat, din, aile ve çevre, eğitim, nefis ve şeytan insan şahsiyetini olumlu ve olumsuz yönde etkileyen faktörler olarak zikredilir. Kur'an bir taraftan örnek alabileceğimiz başta peygamberler olmak üzere muttaki, muhsin, muhlis, muslih, sadık, mütevekkil, sabırlı, mutasaddık, alçak gönüllü, merhametli, iffetli vb. ideal insan tip ve özelliklerinden bahsederken, diğer taraftan zalim, fasık, müfsid, mücrim, cahil, zorba, azgın, hain, nankör, ümitsiz, cimri, müsrif, yalancı, riyakar, sözünde durmayan, tartışmacı, sapık vb. kötü insan tip ve özelliklerinden de bahsetmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“CHARACTERISTICS OF HUMAN IN THE QUR'AN”Qur'an is the main and fundemental source that describe behaviours and characteristics of human nature, since God knows humans because he created all of them. Qur'an report declares that the human being with soul and bady most beautiful creature in the world. It is also informal that man is viceroy and a creature for worship to God. It is under his responsibility that to rule the world wisely as his viceroy and God to revive the world. Qur'an also refers that each human being is creatures in a specific nature and in other words, human being, are different in the sense habit, disposition, temperament, natural charecter.Qur'an calls attention that temperament, disposition, habit, heart, soul, spirit point out to different meanings in its semantic construction. All of them should be considered as a part of personality. Qur'an also declares that natural disposition, religion, family, social environment, education, soul and evil are determinant in the construction of human personality. Further more, Qur'an presents the prophet as a“Living Qur'an”and a perfect model to all human beings. Human beings discover the meanings of piety, modesty, patience, sincerety, humility, mercy, wisdom, honesty, virtue and charity. Also, human beings discover the meanings of cruel, sinful, ignorant, ungrateful, stingy, liar and two faced. XI