Marketing through television advertising and customer behaviour
  1. Tez No: 459635
  2. Yazar: SAMAN SIDQI HAMAD AMEEN BERZINJY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT EBİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Reklam, modern kapitalist piyasada, çok boyutlu özelliğe sahip ve piyasanın evrenselliği için ilgi çekici bir faktördür. Kapitalist sistem insanlara kendi çıkarlarını sağlamak için imkanlar sunar. Bu yüzden, baskı altındaki tüketici davranışları, firmaların reklamcılık hizmetleri sayesinde ya da tüketicileri mallarını almaya çekmek için yenilikçi yaklaşımlar keşfetmeyi denerler. Bilgi patlamasının yaşandığı bu dönemde, reklamlar müşteri davranışlarını değiştirmede kocaman bir rol oynar. Son zamanlarda, marka bazında reklamlarda bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Reklamlar, özel bir marka için müşterilerin satın alma kararında kocaman bir etkiye sahiptir. Her yerde kabul edilen bir gerçektir ki, reklamlar, bir ürüne özel niteliklerini verebilir ya da aksine hizmetten yoksun olabilir. Bu çalışma, reklamların tüketicilerin tutum ve davranışlarına etkisini belirlemek üstüne odaklanmaktadır. Araştırmacı verilerin toplanmasında anket araştırma tasarımını kullanmıştır. Bunun nedeni anket soru kağıdını kullanarak insanların görüşlerini almanın kolaylığıyla ilgilidir. Tabakalı örnekleme yöntemi ile elde edilen örneklemin bu çalışmada elde edilmesi için 250 olması gerekmektedir. Çalışmadan elde edilen veriler, basit yüzde frekans tablosu kullanılarak analiz edildi, test edildi ve yorumlandı. Toplanan veriler tablo ve basit bir yüzdede analiz edilirken, hipotez ki kare tekniği kullanılarak test edilmiştir. Hipotez, cevaplayanların araştırma sorularına verdikleri cevapların özgünlüğünü ortaya çıkarmak için eleştirel olarak test edildi. Nihai analizde, test edilen araştırma hipotezlerini özetlemek için girişimlerde bulunuldu ve iki önemli sonuç alındı. Bu çalışmanın sonucunda, televizyon reklamcılığının tüketicinin bir ürün hakkındaki algısını olumlu bir şekilde şekillendirdiği keşfedildi.
Özet (Çeviri)
In the modern capitalist market, the advertisement is an attractive factor for its universality and the multidimensional characteristics. People in capitalism system are self-interest to make benefit. Therefore, under the pressure of consumer behavior, firms try to discover innovative approaches to attract consumers to buy their goods or services through advertising. In an era of information explosion, advertisements play a huge role in altering the behavior of consumers towards the products shown in the advertisements. In recent times, an increase in advertisements per brand has been observed. Advertisements have huge influence in purchasing decision of customers for particular brands. It is a ubiquitously accepted fact that advertisements can bestow special attributes upon a product or service that it may have lacked otherwise. This work focuses on identifying the influence of advertisements on the consumer behavior and attitude The Researcher utilized survey research design in the collection of the data. This was due to the simplicity involved in seeking people's opinion using questionnaire. Stratified sampling method was used to get the sample size for this study is 250. Data gathered from the study were analyzed, tested and interpreted using sample percentage frequency table. The collected data were analyzed in tables and simple percentages, while the hypotheses were tested using the chi square technique. Hypotheses were tested critically to reveal the authenticity of responses by the respondents to the research questions. In the final analysis, attempts were made to bring to summary the tested research hypotheses and two major conclusions were made. By virtue of this study, it was discovered that television advertising positively shapes a consumer's perception about a product.