Bölgesel kalkınmada yenilenebilir enerji kaynaklarının rolü: DAP örneği
The role of renewable energy sources in regional development: DAP example
- Tez No: 459634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KANBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Petrol fiyatları ilk olarak 1970‟lerde yükseliş trendine girdi ve bu yükseliş trendi günümüze kadar dalgalanmalarla ulaştı. Petrolün kullanımı gerek endüstriyel gerekse kişisel enerji tüketiminin ana maddesi haline geldi, kullanıldıkça değer kazandı, kullanıldıkça tükenmeye başladı. Bu noktada, unutulmuş ve kenara itilmiş olan; yel değirmenleri gibi çok basit yenilenebilir enerji kaynakları dünyada yeniden hatırlandı ve bu konuda büyük ve kapsamlı çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamlı çalışmalar hem yenilenebilir enerji kaynağı çeşitlerinin kullanılırlığını arttırdı hem de yeni teknolojilerin gelişmesine olanak sağladı. Bu çalışma, yenilenebilir enerjileri tanıtmak, Türkiye‟deki ve Dünyadaki kullanımlarını ve potansiyellerini sergileme ve bu enerjilerin Doğu Anadolu Bölgesi‟nde yaratabileceği gelişmeleri ortaya koyma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
An uptrend in oil prices was first observed in 1970s, and this uptrend has reached until today with fluctuations. The oil usage has become the primary material of both industrial and individual energy consumption, which has gained value and begun to run out as used. At this point, the simple renewable energy sources which was pushed aside and forgotten like windmills have been remembered again throughout the world, and then huge and extensive works have been performed in this field. These extensive works have increased the usability of the variability of renewable energy sources, and also enabled the development of novel technologies. This study aimed to introduce the renewable energy sources, to exhibit the usage and potential of them in both Turkey and world, and also the possible development in the East Anatolia that created by these energy sources.