Hizmetiçi eğitim ve Türkiye Belediyeler Birliği
Service training and Turkey Municipality Union
  1. Tez No: 459636
  2. Yazar: BLEND ABDULWAHHAB JAAFAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMENAF TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yerel yönetimler kapitalizmden muaf değildir. Hele ki günümüzde, herhangi bir alan dahi kapitalizmden muaf değildir. Kapitalizm artık bir yaşam tarzı haline geldi.Türkiye gibi geç sanayileşmenin olduğu bir ülkede kapitalizmden kaynaklı birtakım kamusal sorunlara da rastlamak mümkündür.Bunlardan bazıları istihdam biçimleridir. Konumuz gereği sormak lüzum görür: Kamu kapitalizmi kendine mi uydurur, yoksa kapitalizm mi kamuyu kendine bağlatır? Hizmet içi eğitim ve verimlilik tartışmalarının ana odağında daha fazla kâr etme güdüsü var ise kamu, kapitalizme dâhil olmuş demektir. Peki, Türkiye Belediyeler Birliği, bir kurum olarak kapitalist üretim biçiminde konum olarak nerede? Gibi sorulara yanıt vermek gerekir. Anahtar Kavramlar: Kapitalizm, Kamu Yönetimi, Personel Yönetimi, Hizmet İçi Eğitim, Verimlilik, Türkiye Belediyeler Birliği.
Özet (Çeviri)
Local governments are also subject to Capitalism. Especially at the present time, there is no area which is not subject to Capitalism. Capitalism has become a sort of lifestyle. In a country like Turkey, where industrialization occurred late, there are certain problems related to public sphere which derive from Capitalism. Some of these are modes of employment (employment types). Therefore, it is crucial to ask; does the public sphere adjust Capitalism to itself? or Capitalism adjusts public sphere to itself? If being profit-oriented is at the core of the debates of intra employment trainings and productivity, then public sphere is embedded in Capitalism. Then, it is necessary to respond questions like; what role does the Turkish Municipalities Union play as an institution in the Capitalist mode of production? Key Concepts: Capitalism, Public Administration, Personnel Management, Intra-Employment Trainings, Productivity, Turkish Municipalities Union