İbn Hazm'a göre mütevatir hadis
According to İbn Hazm, hutis
- Tez No: 459639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalıĢmanın amacı ilmiyle amil büyük bir alimi tanıtmaktır. O‟da allame, hafız, muhaddis, fakih, zahid, ez-Zahiri ( Ġbn Hazm el-Endelüsi)dir. Bu alim; Ġslam‟a davet, islami hakikatlerin yayılması, Ģer‟i ilimlerin insanlara açıklanması ve insanları körükörüne taklitten ve fasit te‟villerden kurtarmak, islam‟ın, kur‟an ve sünnetin yanlıĢ anlaĢılmasından kurtarmak ve onları doğru yola iletmek için ömrünü harcamıĢtır Bu araĢtırmam esnasında istedim ve uğraĢtım ki, Ġbn Hazm ve cumhuru muhaddisler arasındaki ihtilaf ve ayrılıkların önemli noktaları üzerinde durayım. Bununla beraber rivayet gerçekliğini ve hadis tenkidini de ekledim. Muhaddislerin tevatür konusunda Ġbn Hazm‟a muhalif oldukları konuları okumaya baĢladım. Bunu konuya açıklık getirecek örneklerle delil getirdim Ġbn Hazm, hadis alimlerinin hakkını veremediği düĢüncesinde olduğu bazı konularda kendi görüĢünü açıklamak, beyan etmek, uygulamak ve ortaya çıkarmak suretiyle görüĢünü ortaya koymuĢtur. Bundan dolayı özellikle mütevatir hadisin konusu, yeri, delili, kısımları, varlığı ve onunla nasıl amel edilir, gibi konular etrafında kendi görüĢünün açıklanmasına önem verirdi. Ġbn Hazm, lafzı zahirine ve umumuna hamleder. Lafzın derinliklerine ve te‟vilatına girmeme konusunu önemli görür. Bu görüĢü için Kur‟an, hadis, akli olarak da bir çok delil getirir. GörüĢünün delillendirilmesinde ve uygulanmasında dinde kiĢisel görüĢ, kıyas ve taklitten uzak, geniĢ bir Ģekilde görüĢünü delillendirir.Bu görüĢünü tüm eserlerinde, derslerinde bir çok hadisin mutevatirliği üzerinde uyguladı. Özellikle de meĢhur ansiklopedik fıkhi ve hadis külliyatının etrafında görüĢlerini savundu. Bunda Ģüphe yok ki Ġbn Hazm Kitap ve sünnetin naslarına uymaya büyük önem verir ve görüĢünü baĢkalarının sözleriyle değil, delillerle kaydeder. Ġbn Hazm delillerini Kur‟an‟dan getirip, hadis-i Ģerifi ihmal eden fikre karĢı durmuĢtu. Metodlarında ve eserlerinde delilsiz baĢkasının sözlerine itimad edenleri Ģiddetli bir Ģekilde eleĢtirmiĢtir. Bu görüĢün Kur‟an, sünnet ve peygamberin siretine muhalif olduğunu görmüĢtür. Bu metodun sahih olmadığı konusunda müslümanları uyarmıĢtır. Ve bununla Allah‟ın Ģeriatı ve peygamberin sünnetine ulaĢılacağı mümkün değildir. Ġbn Hazm, ilmi görüĢü, ilmi metodu, kiĢisel anlayıĢıyla ve zahirle amel etmedeki geniĢ görüĢleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Tüm bunların neticesinde Ġbn Hazm muhaddislerden bir çok ilmi kaideler de; nasıl ki mutlak mutevatir ile nisbi mutevatir arasını ayırmakla çoğu zaman imamlara muhalefete sürüklüyor. Rivayet, senet, hadis metni yönünden Ġbn Hazm diğer alimlerden ayrılmıĢtır. Onlardan öğrenir, onlardan etkilenir, kiĢiliği oluĢur. Sonra da kiĢisel, ona has Ģahsiyeti oluĢur. Onda genel kurallara karĢı her ne kadar bazılarına katılsa da değiĢik görüĢler görünür. Mutevatir sayıların sınırlandırmasında cumhura muhalefet konusu gibi. Bazılarınca mutevatirin Ģartı dört kiĢiden az olmamalı. Buna karĢı Ġbni Hazm bunu sınırlandıracak bir Ģey getrmiyor. Ona göre çoğu zaman mutevatir bu sayıdan az da olabilir. Ġki kiĢi de olsa mutevatir olabilir. TeĢvik ve sakındırma için hadisi almamıĢtı> Onun hadis görüĢleri etrafında çalıĢtım. Bina ettiği kaideleri ortaya çıkarmaya, onun hakkında alimlerin görüĢlerini zikrettim, bazı konularda cumhura muhalefet ettiği konuları ibraz ettim.Ve gördüm ki onun Ģu görüĢleri, rivayet ve hadis arasında müfret siğası ve cem‟ siğası arasında fark yoktur, görüĢü batıyı etkilemiĢtir. Ve son olarak Ġbn Hazm mutevatir hadise bir tarif getirerek diğer tarifleri reddeder. Mutevatir hadisin belirli bir sayıyla baĢlamayı reddeder ve buna delil getirir. Onların sözlerinin yanlıĢlığına da delil getirir. Ve söyle sorar; kim ki bir sınırlama getirirse Ġbn Hazm o tarifi, tarifine uygun bir tarif olursa kabul eder. Onun naklinde belirli bir sayı yoktur.
Özet (Çeviri)
This research is aiming at recognizing one of the most prominent working scientists who is the polymath, the conservative hermit mullah Al-Dhahiri, Ibn Hazm al-Andalus. This scientist who annihilated his life for the sake of calling to Islam and spread of the truth of its mission and stating legitimate sciences and keeping them away from blind imitation and corrupt interpretations, misunderstanding of Islam and the Quranic texts and guiding them to the straightway. I, through my research, tried to pause at the most important points of dissension and difference between Ibn Hazim and the public how far it influenced the reality of novel and the verbal criticism between them. Ibn Hazim made a try to shed light on and his opinion on all issues that, in his view, the scientists of speech had not paid sufficient explanation, implementation rights of these and expressing his opinions, that's why I would like to manifest his private points of view about the subject of succession, its position, authenticity, parts and its existence and also the way of dealing with it. Hbn Hazim Al- Dhahiri takes words as they look without their deep meaning and interpretation. He cited many evidences of the Quran and Sunna and reasonableness. He tried to confirm and perform this on a large scale far from tradition. He applied his conception throughout his teaching and works. He judged much of speeches via succession especially his famous book, modern jurisprudential encyclopedia. Ibn Hazim widely stood against sufficiency and inference to the Quran excluding Sunna. He greatly opposed those who, in their curriculum, depended only on man's abstract words believing this idea completely opposing the Quran, Sunna and Prohebitic biography. He furthermore warned the danger on Islam and the Muslims. Independence of idea is what makes Ibn Hazim's Curriculum distinguished. The outcome of this made Ibn Hazim different from modernizers, in some cases the Imams, as we saw; Ibn Hazim separated absolute succession from relatively succession. Ibn Hazim did not live separately from others as far as novel is concerned. He learned among them, affected by them. His personality was made. He also had private independence and perception. Moreover, having different opinions about numerous cases, for example, his opposing the mob in delimiting a number of successions. Eventually, Ibn Hazim mentioned a definition to succession which affected other definitions. It argues and answers those related to some specific number for accepting succession upon which basing evidence of the uselessness of his speech.