İbn Hazm'a göre gramer-mantık ilişkisi
The relation between grammar and logic in Ibn Hazm's philosophy
  1. Tez No: 795003
  2. Yazar: DİLEK SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Felsefe, Linguistics, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Zahiri düşüncenin en önemli temsilcisi olarak değerlendirilen İbn Hazm'ın dini düşüncenin doğruluğu ve kesinliği noktasında ortaya koyduğu epistemolojik yaklaşımı ve bunun mantık ile olan ilgisi incelenmeye çalışılmaktadır. Bu epistemolojik yaklaşımın oluşturulmasında önemli belirleyicilerden biri olan dil, bilginin kesinliği anlamında yürütülen tartışmalarda önemli bir teorik araçtır. Dolayısıyla lafızların zahiri anlamlarının temel alınması onların ilk vaz edildikleri hakiki anlamlarını gözetmeyi ve burhani yöntem denilen mantıksal akıl yürütme çerçevesinde hareket etmeyi gerektirmektedir. Dolayısıyla İbn Hazm düşüncesinde mantık, dini düşüncenin kesinliği bağlamında dilin çok anlamlılığa imkân veren sübjektiviteye engel olan bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan zahiri düşüncede anlamının nesnelliği arayışı dilin tevkifi olduğu düşüncesinden de hareketle dil ve varlık arasındaki ilişkiyi belli bir yönteme dayandırma çabasıdır. Buna göre İbn Hazm'ın teolojik ilgisi doğrultusunda“beyan mantığı”ve“burhan”kavramları mantık perspektifinde yönlendirici teorik araçlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to examine the epistemological approach of Ibn Hazm, who is considered as the most important representative of Zahirî thought, on the accuracy and certainty of religious thought and its relationship with logic. Language, which is one of the important determinants of this epistemological approach, is an important theoretical tool in the discussions conducted in terms of certainty of knowledge. Therefore, based on the apparent meanings of the words, it is necessary to observe their original meaning and act within the framework of logical reasoning called the Burkhani method. In this respect, logic in Ibn Hazm's thought allows subjective avoidance of language, which allows for the meaningfulness of language in the context of the certainty of religious thought. In this respect, the search for objectivity of meaning in apparent thought is the effort to base the relationship between language and being based on the idea that the language is withheld. According to Ibn Hazm theological interest, the consept of bayan and burhan which are teorical tools in the perspective of logic.