مصطلحات علم البديع في 'الكليات' لأبي البقاءالكفوي -جمع ودراسة-
Ebu'l-Bekâ'el-Kefevî ve el-Kulliyât adlı eseri
- Tez No: 459645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında şairin doğumundan vefatına kadar olan hayat serüveni ele alınmaktadır. Ayrıca bu bölümde müellifin yayımlanmış olan eserleri yayım tarihiyle beraber zikrettikten sonra kendisinin diğer farklı ilim ve alanlardaki kayda değer birikim ve becerisiyle beraber özellikle dil alanındaki üstün konumunu ön plana çıkartmaya çalıştım. Zira dil yetisi, Ebu'l-Bekâ el-Kefevî'nin el-Külliyât adlı eserinde kendisini hissettiren en önemli ve esas yönlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez konusu olarak araştırmaya çalıştığım Kefevî'nin söz konusu bu eseri meşhur bir ansiklopedik eser olup genel olarak felsefeyle ve özellikle de Ġslam felsefesine dair genel bilgiler ve özel kavramlar içermektedir. Ayrıca kitabın, başta Kur'an ve hadis olmak üzere Ġslâmî ilimlerde kullanılan kavramları açıkladığını, kelimelerin sentaks felsefe, mantık, ve kelâm gibi ilimlerde ifade ettiği manalar üzerinde durarak, bunların eş anlamlılarıyla olan mâna ve kullanım farklarına da işaret ettiğini belirttikten sonra kitabın baskılarından da söz ettim. Bundan sonra bedi' ilminin sözlük ve terim anlamlarını, doğuşunu, gelişimini ve en parlak dönemini ele alarak bu ilmin mahiyetini cahiliye döneminden hicri dokuzuncu yüzyıla kadar olan serüvenini açıklamaya çalışarak bu alanda ilk söz sahibinin kimler olduğu hakkında da bilgi vermeye çalıştım. Ġkinci bölümde de el-Muhessenâti'l-Ma'neviyye (manevi güzellikler) yi irdeleyerek otuzdan fazla muhessenât çeşidini zikrettim. Belagatçıların üzerinde ittifak ettikleri birkaç örneği de vermeye çalışarak Tevriyye'den başlayıp Ġrdaf ile bitirdim. Bununla beraber“Mustalah”kelimesinin ne anlama geldiğini ve bu fennin mütekaddim ve müteahhir âlimlerin nezdindeki tanımını mukayeseli olarak vermeye çalıştım ki okuyucuya hem kolaylık sağlasın hem de onun temyiz gücünü arttırsın . Üçüncü bölümde ise yaklaşık yedi tane el-Muhassenâti'l-Lafziyye (lafzi güzellikler) yi ele alarak el-Cinas kavramından başlayıp el-Ġzdivâc kavramıyla da sonlandırmaya çalıştım. Ayrıca bu bölümde izlediğim yol ikince bölümde izlediğim yolla paralellik arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Research consists of three chapters: the first chapter includes preface second chapter includes Science Budaiya, third chapter includes benefactor moral and benefactor verbal. And the separation of the primer that includes the life of the poet talked of the birth of the author to his death and then spoke about his compositions with the year issued, then talked about the linguistic status of the author and I do not doubt that the linguistic status for dad to stay the most important aspect of the fundamental aspects of his faculties; it depended a lot on the language and related out, while the Alkova was a great knowledge of various sciences as we pointed out in his life, and then talked about his college, which engulfed my message, a popular encyclopedia in the widely renowned book, a lot of trading, all of the Me of latecomers benefiting studying general philosophy, Islamic philosophy in particular and knowledge of the owners of each of the philosophies terms, and then mentioned the importance and methodology of colleges and deals with where it lexicon based on a unique system; the researchers did not Aaara importance worthy of his stature, and the uniqueness of its owner collects Arabic science terms in the comprehensive book; the one hand, on the other hand; the colleges of the glossaries, which has registered the scientific and linguistic terms contained in ancient works, and then said all editions of the book, and then talked about the science Budaiya language and idiomatically, and the emergence of this science and prosperity and development by Almtadman and late comers scientists, and first invented this science, said stages of the pre-Islamic era and the Islamic and the ninth of the Hegira century and among the stated priorities of Budaiya and I spoke about the first scientist who used and use of this science, then in the second season I talked about upgraders moral and tried to collect some specific models and specific unanimously approved by the majority of rhetoric scholars and expanded in this area, and began the term (puns and finished Balardav) reported more than thirty colors of colors upgraders moral, and came first to the definition of the term the language spoken by the idiomatically only; and did so by Requirement term is over, and you most Alohaan definition of this art by the applicants scientists or late comers then bring defined when Alkova and beyond, and sometimes you define only Alkova, and in many, and did so in order to choose a definition closer to the definition of the author or what is close to the definition at least, or I tried to choose the most accurate and the best definition; for ease of reading the reader when he wants to read it and benefit from it , and then you analyze and explain this art in the easiest and sweetest way of literature, and sometimes tried comparing terminology between Albulageyen, and other privileged among them, so I talked about the moral benefactor cited by Alkova in colleges, then began to chapter III of the research, which deals with verbal upgraders, which rose in colleges , reported first term naturalization (alliteration) and Oneht duplication, and I counted nearly seven arts of Arts upgraders verbal, and have done so in thischapter Idid in the second season.