Nebe Sûresinden Ğaşiye Sûresine kadar bulunan sûrelerin tahlil ve tahkiki (Safevi tefsiri örneğinde)
Announcement and discussions of the suspension to the benefit from the neighborhood (Examples of Safe violation)
- Tez No: 459657
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
“Nebe suresinin başından Gâşiye suresinin sonuna kadar Safevî tefsiri”adlı çalışmamızda iki yöntemi izledik. Birincisi Teorik yöntemidir. Bu yöntem bağlamında Safevî'nin hayatı, yetişmesi ilim yolunda yaptığı geziler, talebe, hocaları, eserleri vefatı, çağı ve ilmi, sosyal ve siyasal alandaki yerini ele aldık. Ayrıca yine bu yöntem bağlamında yazarın akidesi, mezhebi ve metoduna yer verdik. İkincisi ise Allame Seyyid Kutbuddin İsa es-Safevî el-Huseynî'ye ait Tefsîru's-Safevî adlı el yazma eserinin tahkikini yapmaktır. Bunu da eserin kaynaklarına inmek, ondaki bilgileri ortaya çıkartmak ve bu eseri klasik tefsir kaynaklarıyla ilişkilendirmek şeklinde yaptık. Son olarak söz konusu iki yöntem bağlamında ele alınan her bir el yazma eserin, kıymetli zamanlarını ve değerli gayretlerini Kur'an-ı kerim hizmetine sarf eden, yazdıklarına karşı herhangi dünyevi bir menfaat beklemeksizin sadece Allah rızası için yapan ve bu uğurda gecelerini uykusuz geçiren eski büyük âlimlerinin satırlarında gizli olan İslam mirasını yeniden gün yüzüne çıkartma olduğu bilinen bir gerçektir. Tahkikini yaptığımız bu el yazma eser de onlardan bir tanesidir.
Özet (Çeviri)
The study is on (Al Safawy Tafseer – Quran Interpretation Book-) at the beginning of Al Naba'a Surah to the end of Al Ghashia Surah. The study includes two concepts : 1- The theoretical study: this section presents Al Safawy biography from his childhood up to end of his life. The section also presents his travels, searches for Islamic science, his teachers, his students, his era knowledge. The study analysis the political situations during his era, doctrine and Islamic ideologies in this period. 2- The analytical study : Manuscript of Al Safawy Tafseer has been studied and presented , the author is (Islamic Scholar Saeed Qutub Alddin Issa Al Safawy Al Hussein). Many of the sources and books related to this manuscript has been studied to derive the requested information for this study. It seems clear that these two studies for any manuscript make it one of the important elements for Islamic heritage reactivations and revival of Islamic essence books. This kind of study open many important windows on the life of Islamic scholars, whom dedicated their lives for Islamic studies and presentation of main concepts of Islamic ideology. Islamic study is based on the ground of information collecting from other scholars and other sources relative to Islamic principles. These studies are full of principles as they are free of profits and non-profit efforts and they were dedicated to Allah method.