İstanbul Beyoğlu-Hasköy sokaklarında morfolojik ve dizimsel özelliklerin kullanıcı algısına etkisi
Effect of morphologial and sequential features on user perception in Istanbul Beyoglu-Haskoy streets
  1. Tez No: 647389
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KÖSEOĞLU ÇAMAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Kentsel dokunun önemli bir bileşeni olan sokaklar, tarih boyunca varılmak istenen yere ulaşmak için kullanılan kanallar olmalarının yanı sıra sosyalleşme sürecinin de önemli bir parçasıdır. Okula, işe, alışverişe gitmek gibi zorunlu aktivitelerin yanı sıra temiz hava almak, yürüyüş yapmak, oturmak gibi tercihli aktivitelerin ya da çocukların oyun oynadığı, komşuların konuşup sohbet ettiği sosyal aktivitelerin gerçekleştirildiği kamusal mekanlardır. Sokaklar sahip oldukları mekânsal, fiziksel, biçimsel, işlevsel, dizimsel, görsel, tarihi, kültürel, sosyal, demografik vb. özellikleri sebebiyle kullanıcı algısını olumlu/olumsuz etkileyebilmektedir. Sokakları çevreleyen binaların bakımsız, terk edilmiş olması, bina yüksekliklerinin oranı, sokakların dar, geniş, düz, dik, kısa ya da uzun olması sokakların algılanmasında önemli bir yere sahiptir. Kentsel mekanda düzen kavramına işaret eden dizimsel özellikler de kullanıcının algısını etkileyebilmekte, kullanıcının sokağa ilişkin algısının olumsuz olduğu bir fiziksel çevrede sokağın ve kentin anlaşılabilirliği de düşük düzeyde kalabilmektedir. Bu durum, o kentin çözümlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, tarih boyunca fiziksel, biçimsel, işlevsel, kültürel ve sosyal dokusunda pek çok değişikliğe maruz kalmış Beyoğlu-Hasköy semtinin fiziksel-morfolojik, dizimsel ve algısal özelliklerinin semtten seçilen 20 örneklem sokak üzerinden inceleyerek bu özelliklerin kullanıcı algısına etkisini ve önemini ortaya çıkararak sokağın algısına, tanımına çok yöntemli bir katkı sunulması amaçlanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; giriş bölümü olup çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemine ilişkin bilgileri içermektedir. Bu bölümde çalışmanın sınırları, hipotezler ve izlenecek yol anlatılmıştır. Sokakların morfolojik ve dizimsel özelliklerinin kullanıcı algısına etkisinin ortaya konulabilmesi için sokakların morfolojik ve dizimsel özellikleri bağımsız değişkenler, kullanıcı algısı ise bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Çalışmada ortaya atılan hipotezleri şunlardır; H1: Morfolojik özellikler kullanıcı algısını etkiler. H2: Dizimsel özellikler kullanıcı algısını etkiler. İkinci bölümde; sokak ve sokağın morfolojik, dizimsel ve algısal özellikleri, çevresel ve mekânsal algı, fiziksel çevrenin değerlendirilmesi, kullanıcı algısı, mekan dizim yöntemi, kullanım alanları ve seçilme nedenleri açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde; alan çalışması için seçilen Beyoğlu-Hasköy semtinin mekânsal yapısı, örneklem alanı olan sokakların morfolojik olarak sınıflandırma kriterleri, katılımcıların belirlenmesi, materyal seçimi, anket tasarımı ve mekan dizim analizi prosedürü açıklanarak gerçekleştirilen morfolojik, dizimsel, algısal analiz sonuçlarının bulguları ve sonuçların karşılaştırılmasına ilişkin bilgiler verilmektedir. Dördüncü bölüm; elde edilen sonuç ve bulguların gelecekte kullanılabileceği alanlar ile bu alanlarda yapılacak çalışmalara katkısının tartışıldığı ve sonuçların anlatıldığı bölümdür. Hasköy'de sokakların morfolojik özellikleri; doku, konum, form, uzunluk, eğim, kuşatma etkisinin düzeyi, içerdiği fonksiyon ve işlevler bakımından tipolojik olarak sınıflandırılmıştır: Bu kapsamda örnek alan 4 ana bölgeye, ayrılmış ve ilk ikisi iç çeper (kent merkezi), son ikisi dış çeper olmak üzere toplam 6 çeper belirlenmiştir. Semtte gridal ve organik olmak üzere temelde iki ayrı sokak dokusuna rastlanmakta olup, organik dokulu sokaklar, tarihsel süreç içerisinde devamlılığı olan tarihi eksenler olmasının yanı sıra topoğrafyanın etkisiyle oluşmuş kıvrımlı-eğrisel akslardır. İncelenen sokakların %45'i doğrusal, %45'i eğrisel ve %10'u da dirsek formludur. Sokakların %25'i kısa, %30'u orta uzun ve %45'i uzun sokak tipolojisi göstermektedir. En uzun sokak 2 no'lu Hasköy Caddesi, en kısa sokak 12 no'lu Kitabi Sokak'tır. Sokakların %30'u düz, %40' eğimli ve %30'u yüksek eğimli sokak tipolojisi göstermektedir. Sokak eğiminin en az olduğu sokaklar 2 no'lu Hasköy Caddesi ile 1 no'lu Kumbarahane Caddesi olurken eğimi en yüksek sokaklar 13 no'lu Erganuh Sokak ve 9 no'lu Turşucu Çeşmesi Sokak'tır. Sokakların %5'inde çok yüksek kuşatma etkisi (sıkışık), %50'sinde yüksek kuşatma etkisi (uygun), %15'inde tam kuşatma etkisi (en uygun), %25'inde az kuşatma etkisi görülürken %5'inde kuşatma etkisi kaybolmaktadır. İncelenen cadde/sokaklardan 13 no'lu Erganuh Sokak'ta kuşatma etkisi en yüksek, 2 no'lu Hasköy Caddesi'nde ise kuşatma etkisi en düşüktür. En uygun çevrelenmişlik olan tam kuşatma etkisine sahip sokaklar ise 1 no'lu Kumbarahane Caddesi, 9 no'lu Turşucu Çeşmesi Sokak ve 18 no'lu Hasköy Mektebi Sokak'tır. Diğer sokaklarda ise yüksek kuşatma etkisi görülmektedir. Kuşatma etkisi en yüksek olan 13 no'lu Erganuh Sokak eğimli, eğrisel formlu, 4-5-6 katlı yeni konut binalarını barındıran ulaşılabilirliği kolay olmayan yalıtılmış bir sokaktır. 2 no'lu Hasköy Caddesi ve 1 no'lu Kumbarahane Caddesi'nde; yolun cadde özelliği nedeniyle geniş olması, tek taraflı yapılaşmış olması, park-yeşil alan, spor tesisi vb. açık alan fonksiyonlarını içermesi, manzara etkisi nedenleriyle kuşatma etkisi azalmakta ve yolun daha geniş algılanması söz konusudur. 8 no'lu Kırmızı Minare Sokak'ta sokağın tek taraflı yapılaşmış olması kuşatma etkisini azaltmakta ve sokağın geniş algılanmasına yol açmaktadır. 5 no'lu İlaç Sokak'ta ise eğim nedeniyle ortaya çıkan manzara etkisi nedeniyle kuşatma etkisinin azalarak yolun geniş algılanması söz konusudur. Hasköy sokaklarında sokak boyunca tam bir kuşatma etkisine sahip kısımlar olduğu gibi bu etkinin kaybolduğu veya azaldığı kısımlar da görülmektedir. Bu durum sokakların tamamına ilişkin bütüncül bir çevrelenmişlik etkisinden söz etmeyi zorlaştırmaktadır. Hasköy'de incelenen sokakların %40'ında ticaret+hizmet, konut, resmi kurum, dini tesis, park-yeşil alan vb. karma kullanımlar; %20'sinde karma kullanımların yanı sıra imalat sanayi fonksiyonu; %15'inde ticaret+konut (zemin kat ticaret, üst katlar konut) fonksiyonu; %15'inde sadece konut fonksiyonu, %10'unda ise konut ve park-yeşil alan fonksiyon ve işlevleri mevcuttur. 1, 3, 4, 6, 9, 11, 14, 17 no'lu örneklem alanlarında ticaret+hizmet, resmi kurum, dini tesis, eğitim, park, spor vb. karma fonksiyon ve işlevler; 2, 7, 8, 10 no'lu örneklem alanlarında ticaret+hizmet, konut, sanayi, kültür, park, otopark vb. karma fonksiyon ve işlevler; 18, 20 no'lu örneklem alanlarında sadece konut ve park-yeşil alan fonksiyon ve işlevleri; 12, 16, 19 no'lu örneklem alanlarında ticaret+konut (zemin kat ticaret, üst katlar konut) fonksiyonu ve işlevi; 5 ve 15 no'lu örneklem alanlarında sadece konut fonksiyon ve işlevi mevcuttur. Hasköy'de bina kat adetlerinin tarihi yapılarda genellikle 2-3-4 katlı, diğer binalarda 4-5-6 katlı olduğu; doku itibariyle geçmişten günümüze varlığını devam ettiren tek sokağın Basmacı Ruşen Sokak olduğu, diğer sokaklardaki binaların tekil olarak kaldığı, tarihi binaların durumunun restorasyonu yapılan ve yeniden işlevlendirilen Rahmi Koç Müzesi, Esger Sinagogu-Safiye Sultan Cafe, Aliance İsraelite Okulu-Kadir Has Kız Öğrenci Yurdu binalarında iyi olduğu, diğer sivil mimarlık eserlerinin ise genellikle kötü durumda olduğu veya restarosyon faaliyetlerinin devam ettiği gözlemlenmiştir. Semtte binalar genellikle ön bahçesiz, doğrudan sokağa açılmakta ya da eğim nedeniyle basamaklarla giriş sağlanmaktadır. Eğimli sokaklarda kaldırımların basamaklı bir şekilde devam ettiği, tek kişinin geçmesine izin veren genişlikte veya kaldırımın kesintiye uğradığı kısımlar gözlemlenmiştir. Hasköy'de sokakların dizimsel özellikleri bütünleşiklik, bağlanabilirlik ve anlaşılabilirlik kapsamında incelenmiştir. Hasköy'de sokakların oluşturduğu mekânsal örüntünün bütünleşikliği min.: 0.41, max.: 1.23, ort.: 0,81; mekânsal örüntünün bağlanabilirliği min.: 1, max.: 14, ort.: 3,5; mekânsal örüntünün anlaşılabilirliği ise 0,16 olup bu değer kent bütününün anlaşılabilirliğinin düşük düzeyde olduğunu göstermektedir. İncelenen sokaklardan bütünleşikliği yüksek olan akslar 2 no'lu Hasköy Caddesi, 12 no'lu Kitabi Sokak, 1 no'lu Kumbarahane Caddesi, 3 no'lu Boduroğlu Sokak, 7 no'lu Kalaycıbahçe Sokak ve 10 no'lu Şaban Deresi Sokak'tır. Bütünleşikliği düşük olan akslar ise 13 no'lu Erganuh Sokak, 18 no'lu Hasköy Mektebi Sokak, 20 no'lu Göktuğ Sokak'tır. Bağlanabilirliği yüksek olan akslar 2 no'lu Hasköy Caddesi, 1 no'lu Kumbarahane Caddesi ve 3 no'lu Boduroğlu Sokak olurken bağlanabilirliği düşük akslar ise 13 no'lu Erganuh Sokak, 12 no'lu Kitabi Sokak ve 6 no'lu Aziz Sokak'tır. Anlaşılabilirliği yüksek olan akslar 2 no'lu Hasköy Caddesi ve 1 no'lu Kumbarahane Caddesi olurken anlaşılabilirliği düşük aks ise 13 no'lu Erganuh Sokak'tır. Hasköy sokaklarında algısal özelliklerin sosyal, duygusal ve fiziksel boyutlarını ölçmek için belirlenen 20 örneklem alanda, 20 adet sokak perspektif görüntüsünün toplam 15 (on beş) adet olumsuz-olumlu sıfat çifti üzerinden algısal yargılara dayalı olarak 5'li likert ölçeğe göre değerlendirildiği basit rastlantısal yöntemle belirlenen 344 kişi ile kullanıcı grubu anketi gerçekleştirilmiştir. Yapılan anketler sonucunda; hiçbir sokak görüntüsü tam puan alamamış, 1 no'lu Kumbarahane Caddesi'ne ait görüntünün algısal yargı düzeyi orta, diğer sokaklara ait görüntülerin tamamında sıfat çiftleri ortalama algısal yargı düzeyleri düşük seviyede kalmıştır. Ortalama algısal yargı düzeyleri diğer sokaklardan nispeten yüksek olan ikinci sokak ise 2 no'lu Hasköy Caddesi'dir. Kullanıcı algısının sosyal, duygusal ve fiziksel boyutları açısından en yüksek algısal yargı değerine sahip sokaklar sırasıyla; 1 no'lu Kumbarahane Caddesi ve 2 no'lu Hasköy Caddesi'dir. Kullanıcı algısının sosyal boyut açısından en düşük değere sahip sokaklar 19 no'lu Kamilbey Sokak, 20 no'lu Göktuğ Sokak; duygusal boyut açısından en düşük algısal yargı değerine sahip sokaklar sırasıyla 6 no'lu Aziz Sokak, 20 no'lu Göktuğ Sokak ve 19 no'lu Kamilbey Sokak; fiziksel boyut açısından en düşük algısal yargı değerine sahip sokaklar sırasıyla 6 no'lu Aziz Sokak ve 20 no'lu Göktuğ Sokak'tır. Hasköy'de sokakların morfolojik ve dizimsel özelliklerin kullanıcı algısına etkisini belirlemek, morfolojik ve dizimsel özellikler arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması amacıyla korelasyon testleri gerçekleştirilmiş ve yukarıda ifade edilen morfolojik, dizimsel ve algısal analiz sonuçları %99, %95 ve %90 düzeyinde test edilerek ikili ilişkiler yoluyla karşılaştırılmıştır. Korelasyon testleri neticesinde Hasköy'de sokakların morfolojik özelliklerinden sokak eğimi kullanıcı algısını yüksek düzeyde; uzunluk, çeper (konum) ve kuşatma etkisi kullanıcı algısını orta düzeyde; bölge (konum), form, fonksiyon ve işlevsel özelliklerin ise kullanıcı algısını zayıf düzeyde etkilediği ortaya çıkmıştır. Böylece, çalışmanın“Morfolojik özellikler kullanıcı algısını etkiler.”şeklindeki ilk hipotezi doğrulanmıştır. Fiziksel ve morfolojik özellikleri itibariyle tipolojik olarak sınıflandırılan sokaklarda konum bakımından kullanıcı algısı; iç çeperlerde (1. ve 2. çeperde) olumlu ve olumluya yakın; dış çeperde (6. çeper) en olumsuz, diğer çeperlerde (3, 4, 5. çeper) orta düzeyde olumsuzdur. Semtin merkezinde, ana ulaşım aksı özelliği gösteren, düz, doğrusal, ticaret+hizmet, konut vb. karma kullanımlar ile park-yeşil alan gibi peyzaj düzenlemelerini içeren, deniz manzarasına sahip sadece 1 no'lu örneklem alanında (Kumbarahane Caddesi) kullanıcı algısı orta düzeyde olumlu, 2 no'lu Hasköy Caddesi'nde olumluya yakın olumsuz, diğer cadde ve sokakların tamamında ise kullanıcı algısı olumsuzdur. Korelasyon testleri neticesinde Hasköy'de sokakların dizimsel özelliklerinden bağlanabilirliğin kullanıcı algısını çok yüksek düzeyde; sokağın bütünleşikliği ile görüntü çekim noktasındaki aksın bütünleşikliğinin ise kullanıcı algısını zayıf düzeyde etkilediği ortaya çıkmıştır. Böylece, çalışmanın“Dizimsel özellikler kullanıcı algısını etkiler.”şeklindeki ikinci hipotezi de doğrulanmıştır. Bütünleşiklik, bağlanabilirlik ve anlaşılabilirliği en yüksek sokaklar sırasıyla 2 no'lu Hasköy Caddesi ve 1 no'lu Kumbarahane Caddesi'dir. 1 no'lu Kumbarahane Caddesi ve 2 no'lu Hasköy Caddesi semtin merkezinde, sahil boyunca devamlılığı olan ana ulaşım aksı niteliğindeki kolay erişilebilir caddelerdir. Kullanıcı algısı sosyal, duygusal ve fiziksel boyutlarıyla sadece 1 no'lu Kumbarahane Caddesi'nde olumlu, 2 no'lu Hasköy Caddesi'nde ise olumsuz olmakla beraber diğer sokaklara göre olumluya yakındır. Bütünleşiklik, bağlanabilirlik ve anlaşılabilirliği en düşük sokak 13 no'lu Erganuh Sokak olup, bu sokak semtin yalıtılmış dış çeperlerinde, erişilebilirliği kolay olmayan bölgesindedir. 13 no'lu Erganuh Sokak'ta kullanıcı algısı olumsuz olup diğer sokaklarla kıyaslandığında orta düzeydedir. Bütünleşiklik ve bağlanabilirliği orta düzeyde olan 20 no'lu Göktuğ Sokak'ta kullanıcı algısı en olumsuzdur. 13 no'lu Erganuh Sokak; kademeli olarak artan eğimli, kısa, eğrisel, tam kuşatma etkisi olan, iyi durumdaki konut binalarını barındıran fiziksel ve morfolojik özelliklere sahip bir sokak iken; 20 no'lu Göktuğ Sokak, kademeli olarak artıp tekrar azalan eğimli, uzun, eğrisel, kısmi kuşatma etkisi olan, orta durumdaki konut binalarını ve mezarlık fonksiyonunu içeren semtin dış çeperinde yer alan yalıtılmış bir sokaktır. Hasköy'de yapılan dizimsel analizlerle sokakların hiyerarşik sınıflandırması ortaya çıkarılmıştır. Bu hiyerarşik yapılanma; erişilebilir, sığ mekanları ortaya çıkararak insanların bir araya gelme potansiyeli yüksek olan ticaret, ticaret+hizmet+konut gibi karma fonksiyon ve işlevlerin yer seçim kararlarını etkileyip yönlendirebilmektedir. Ticari fonksiyon ve işlevlerin yer seçiminde; topoğrafik açıdan ulaşılabilir ve erişilebilirliği kolay, dizimsel özellikler bakımından bütünleşiklik ve bağlanabilirliği yüksek olan cadde ve sokaklar öne çıkmaktadır. Böylece, dizimsel özelliklerin kullanıcı algısına etkisi ve önemi ortaya çıkmaktadır. Korelasyon testleri neticesinde dizimsel özelliklerden sokağın bütünleşikliği ile morfolojik özelliklerden arazi eğimi ve çeper (konum) arasında yüksek; sokağın eğimi, uzunluğu, kuşatma etkisi, görüntü çekim noktasındaki fonksiyon ve işlevler arasında orta; sokaktaki fonksiyon ve işlevler arasında zayıf; form, bölge (konum) arasında çok zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır. Görüntü çekim noktasındaki aksın bütünleşikliği ile morfolojik özelliklerden arazi eğimi arasında yüksek; çeper (konum), uzunluk, kuşatma etkisi, görüntü çekim noktasındaki fonksiyon ve işlevler arasında orta; sokağın eğimi, sokaktaki fonksiyon ve işlevler arasında zayıf; bölge (konum), form arasında çok zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır. Görüntü çekim noktasındaki bağlanabilirlik (bağlantı sayısı) ile morfolojik özelliklerden sokağın eğimi arasında çok yüksek; sokağın uzunluğu arasında yüksek; bölge (konum), çeper (konum), kuşatma etkisi arasında orta; arazi eğimi, sokaktaki ve görüntü çekim noktasındaki fonksiyon ve işlevler arasında zayıf; sokağın formu arasında çok zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır. Bu tezin önemi; sokakların zaman içerisinde olumsuz algılanmasının önüne geçecek veya çok daha algılanabilir olması için yerel yönetimler, şehir planlama, mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı disiplinlerinin mensuplarınca semtte yapılacak çalışmalarda altlık olarak kullanılabilecek olmasıdır. ,Bu çalışmanın literatüre sağladığı en önemli katkı; kente ve sokaklara ilişkin yapılacak planlama, kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı çalışmalarında morfolojik ve dizimsel özelliklerin ortaya konularak bu özelliklerin kullanıcı algısına etkisine ve önemine vurgu yaparak katılımcı planlamaya örneklik teşkil edecek olmasıdır. Toplumun da planlamaya dahil edildiği daha katılımcı, yaşanmak istenen etkin ve faydalı mekanın şekillenmeye başlamasını sağlayacaktır. Bu şekilde elde edilen sonuçlar tasarımı yönlendirerek başarıya ulaşmasını sağlayabilir. Kentlinin gözünden bakarak tasarlanan, iyileştirilen ya da kente entegre edilen sokaklar ile binalar birbirleriyle, kentsel çevreyle ve en önemlisi kentlilerle etkileşime geçebilirler.
Özet (Çeviri)
As an important component of the urban fabric, streets are an important part of the socialization process as well as being channels used to reach the desired destination throughout history. In addition to compulsory activities such as going to school, work, shopping, they are public places where preferential activities such as getting fresh air, walking, sitting, or social activities where children play and neighbors talk and chat. Streets are spatial, physical, formal, functional, syntactic, visual, historical, cultural, social, demographic, etc. It can affect user perception positively / negatively due to its properties. The buildings surrounding the streets are neglected, abandoned, the ratio of building heights, narrow, wide, straight, steep, short or long streets have an important place in the perception of streets. The syntactic features that point to the concept of order in urban space can also affect the perception of the user, and in a physical environment where the user's perception of the street is negative, the intelligibility of the street and the city may remain at a low level. This situation makes the analysis of that city difficult. In this study, the physical-morphological, syntactic and perceptual features of the Beyoğlu-Hasköy district, which has been subjected to many changes in its physical, formal, functional, cultural and social texture throughout history, were examined from 20 samples selected from the district and revealed the effect and importance of these features on the perception of the user. It is aimed to make a multi-method contribution to the definition. The study consists of four parts. First part; It is an introductory part and contains information about the purpose, scope and method of the study. In this section, the limits of the study, hypotheses and the path to be followed are explained. In order to reveal the effect of morphological and syntactic features of streets on user perception, morphological and syntactic characteristics of streets were determined as independent variables and user perception as dependent variable. The hypotheses put forward in the study are as follows; H1: Morphological features affect user perception. H2: Syntactic properties affect user perception. In the second part; Street and its morphological, syntactic and perceptual features, environmental and spatial perception, evaluation of physical environment, user perception, space syntax method, usage areas and reasons for selection are explained. In the third part; The spatial structure of the Beyoğlu-Hasköy district selected for the field study, the morphological classification criteria of the streets as the sampling area, the determination of the participants, the selection of the material, the survey design and the spatial syntax analysis procedure, and the results of the morphological, syntactic, perceptual analysis results and the comparison of the results are given. The fourth part; It is the section where the results and findings can be used in the future and their contribution to the studies in these areas are discussed and the results are explained. Morphological features of streets in Hasköy; texture, position, form, length, slope, the level of the siege effect, the functions and functions it contains: In this context, it is divided into