Yusuf suresinde mali krizin araştırılması
Investigation of financial crisis in Yusuf surgery
- Tez No: 459668
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Birçok okumak ve araĢtırmadan sonra belli oldu ki, Hz. Yusuf'un o acayip hikayesi, bir çok engel ve iĢkence Hz. Yusuf'u rastlamıĢ, özellikle kadınlar mihneti (çilesi), iĢkencesi ve iptilası, Ģehvete nasıl bu problemleri çözmek. Çünkü islam edep ve ahlak, hiĢmet, insanlık, adalet ve kadın erkek karıĢması yasağını belli etmiĢ, evlere girmekten önce kapıyı çalmak. Ki bu sıfatlar Hz. Yusuf'un kalbindeydi. Hz. Yusuf bir iyi önder olarak her engelleri çözmüĢtü. Her türlü korine krizler ki insanı tehlikeye sokar ve büyük tehlikeler devlete ve insanlara rastlaĢır ve hazır olmak bunları yok etmek. Bu araĢtırmada benim için belli oldu ki Hz. Yusuf çok zeki ve bilgili bir peygambermiĢ, o yüzden her türlü engelleri aĢmıĢ ve çözüm bulmuĢtur. Ġyi bir önder, her bir engelleri aĢmak, bütün sorunları çözmek ve devleti doğru olarak yönetmelidir. Adalet, beraberlik sağlamak, özellikle ekonomik krizleri çözmektir. Çünkü bu gün Irak ve islam dünyası çok bir krize maruz kalmıĢ ve bunları çözmek için Hz. Yusuf'un adımlarını tatbik etmek lazım. Hz. Yusuf'un yolunu beyan etmek tereddütsüz yola çıkmak. Fitne ve ayrımlık yapmamaktır. Allah'ın Ģeriatını ve usulünü tatbik etmek, kâfirlerden adalet sağlamak. Hz. Yusuf'un süresinde usuli krizleri çözmek ki devletin ve insana rastlar. Yusuf süresinde iĢaret etmek zafer ve milleti kurtarmak her bir krizden çok bir noktada durmak, Hz. Yusuf'un sözleriyle mücadele etmek. Hiç bir zarar vermeden devleti kazandırmak ve krizlerden onu kurtarmak. Kura'ni Kerim'in menhecinden ve acayip Hz. Yusuf'un hikâyesinden fayda bulmak. Krizin esbabı ve Hz. Yusuf'un bildiği önceden nasıl bunları çözmek. Kıtlıklara yedilik çözüm bulmak, devleti kurtarmak yedi yıl Mısır devletine karĢılaĢmıĢtı. Tüm bu krizlerden ve kıtlıklardan kurtarmaya çare bulmak. Çok bir devlete kiriz ve kıtlık sorunların olma sebebi, riya ve zulüm etmek olduğundadır. Bundan dolayı, Allah'u Teala Kura'ni Kerim'de (278)'nci ayetinde rıyayı haram etmiĢtir.
Özet (Çeviri)
It becomes clear throughout our study, that prophet Joseph (PBUH) has faced many difficult and hard times in his life, such as the seduces of women, lusts and other bad ideas that should be controlled by everyone. We see that Islam has organized many systems and doctrines to arrange the life of muslims and to protect them from being harmful people. Islam has ordered Muslims not to gaze at any women by the eye of lusts and it considered haram in Islam to look or gaze at somebody who is not your wife or your husband. Islam arranges the style of life and aware all the Muslims to respect the dignity of family and all the evils should be avoided as part of Islamic guides and regulatory. Prophet Joseph (PBUH) has faced difficult economy situations but he struggled to overcome the economy shortage. All these concepts have been studied and discussed in this study. The various crisis which face the people all over the world could be regarded as one of the most serious risks and danger which consequently lead to catastrophe and damages to states and world communities. Throughout my study in Quran verses which describes prophet Joseph (PBUH) it seems clear that he is the man of crisis, how he overcomes the lusts surround him, the crisis of economy shortage and the drought in his country but he was succeeded to pass all these hard times. He has studied all the risks of economy in his country, the shortage the draught and the method to find out solutions for all these obstacles. Prophet Joseph (PBUH) is a real leader for find economical solutions in the circumstances of economical crisis. Through out our study we find out that the real leader is the one who tries hard to find suitable and compromise solution for the country, especially when the country faces serious shortage in food and accommodation.