Aksaray ili ve ilçelerinde dokunan el dokuma yün halılar
Hade made wool carpets woven in Aksaray province and districts
  1. Tez No: 459672
  2. Yazar: DİLEK SAĞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KULAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışma Aksaray ilinde dokunmuş toplam 56 adet el dokuma halıdan oluşmaktadır. Araştırmanın amacı; Aksaray ilinde var olan el dokuması halıları belgelemek ve özelliklerini ortaya koymaktır. Araştırmanın birinci bölümünde konunun amacı ve önemi kaynak araştırmaları metot ve yöntemler ele alınmıştır. İkinci bölümde yörenin tarihi ve coğrafi konumu anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde halıcılık sanatının tanımı, tarihçesi ve sınıflandırılması tek tek ele alınarak anlatılmıştır. Dördüncü bölümünde Aksaray halılarının desen, renk, teknik bakımından özellikleri incelenerek bu halıların diğer yöre halılarıyla olan benzerlikleri ve farklılıkları ele alınmıştır. Beşinci bölümde Aksaray yöresi halı dokuma örneklerinden oluşan katalog yer almaktadır. Altıncı bölümde Aksaray halılarının döküm tabloları bulunmaktadır. Yedinci bölümde bu halıların farklı yöre halılarıyla karşılaştırması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmanın sonunda yöre dokuma halılarının motif ve kompozisyon özelliklerini yansıtan motifler, çizimler ve fotoğraflar listesi yer almaktadır. Geleneksel El Sanatları Anadolu da binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültürleşmesiyle birlikte çok geniş bir yelpaze oluşturmuştur. Halk kültürümüzün yaşayan temsilcilerinden olan dokuma sanatımızın en eski örneklerinden, Aksaray halılarını dokuyan insanların geçmişten günümüze sayılarının azaldığını ve yeni nesil tarafından çok az kişinin dokumayı bilindiği bu araştırma ile saptanmıştır. Yörede eskisi gibi bitkilerden elde edilen kök boyaların kullanılmadığı, genellikle kimyasal boyaların kullanıldığı çok az kişi tarafından kök boyaların üretilebileceği boya atölyeleri bulunduğu yöre halkından elde edilen bilgilerden anlaşılmaktadır. Yörede tarım ve hayvancılık günden güne eski önemini yitirerek, yöre halkının başta sanayi kuruluşları olmak üzere farklı alanlara yöneldikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study consists of 56 hand made carpets woven in Aksaray. The purpose of this research is to dokument Aksaray hand woven carpets in and demanstrate their features. The first part of the research aims to discuss the mather is importance and purpose and enlist resecrh methods and techniques. The second section describes the history and geographical position of the region . The third part explans th definition of tapestry art, it's history and classification in detail. The fourth section examines Aksaray carpets' patterns, color and technical features in terms of campaing and contrasting it to other regions. The fifth part inctudes a catalog made up of carpets saples sixth part has casting table for weaving Aksaray carpets chapter seven evalvates capparisons of different regions. The fifty part inctudes a catalog made up of carpets saples Sixth part has casting table for weaving Aksaray carpets chapter seven evalvates capparisons of different regions carpests The research endes wiht a list of motifs, drawings, photograf sh which reflect regronal carpet desinds and campositons. Troditronal crafts has created a wide range of various arts in Anatolia with acculturation of civiliza Aksaray carpets an example of one the oldest surviving traditions of our culture the art of weaving are done less and this stady prowes the new generation is not awore at the art of carpet weavig.