Okul öncesi dönemdeki çocukların yaşam becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The examination of life skills in preschoolers in terms of various variables
  1. Tez No: 839299
  2. Yazar: ZÜBEYDE UÇKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL AKINCI COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada Aksaray ili merkez ilçelerinde yaşayan okul öncesi dönemdeki çocukların yaşam becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Nicel Araştırma Desenleri'nden“Tarama Modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2021-2022 yılında Aksaray ilinde okul öncesi eğitime devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, Aksaray ili merkez ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulöncesi eğitime devam eden 472 okul öncesi çocuğu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”ve“Okul Öncesi Dönem Yaşam Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Çocukların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla cinsiyet, yaş(ay olarak), ailenin sosyoekonomik özellikleri, çocukların okul öncesi eğitim kurumuna devam etme süresi,anne/baba çalışma durumu, kardeş sayısı, ailenin gelir düzeyi ve anne\baba eğitim durumunu içeren maddelerden oluşan demografik bilgi formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır.“Okul Öncesi Dönem Yaşam Becerileri Ölçeği”Yıldırım (2017) tarafından geliştirilmiş olup, toplam 44 maddeden ve 7 alt faktörden oluşmaktadır. Ölçeğin geneli için Cronbach Alpha değeri ,95'tir. Mevcut çalışmada tekrar yapılan güvenirlik analizi yapılmış ve güvenirlik kat sayısı .94 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilen bilgisayar ortamında SPSS 23 (Statistical PackageforSocialSciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan okul öncesi çocukların sosyo-demografik özelliklerinin analizinde tanımlayıcı istatistik metodlarından frekans (f), yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra çocukların ölçekten aldıkları puanların sosyo-demografik özelliklerine ve ölçek maddelerine verilen cevaplara göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla t-testi ve Mann Whitney U testi; tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul öncesi eğitime devam eden 48-72 aylık çocukların yaşam becerileri düzeyi;baba eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba çalışma, anne çalışma ve okulöncesi eğitime devam etme süresine göreanlamlı düzeyde farklılaşırken; kardeş sayısı,gelir düzeyi, cinsiyet, doğum sırası gibi değişkenlere göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Bu sonuçlardan hareketle araştırmacılara, eğitimcilere ve ebeveynlere çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In thisstudy, it wasaimedtoexaminethe life skills of preschoolchildrenliving in thecentraldistricts of Aksaray province in terms of variousvariables.“Survey Model”fromQuantitativeResearchDesignswasused in thestudy. Thestudypopulation of theresearchconsists of childrenattendingpre-schooleducation in Aksaray in 2021-2022. Thesample of theresearchconsists of 472 preschoolchildrenattendingpreschooleducationaffiliatedwiththeMinistry of NationalEducation in thecentraldistrict of Aksaray province. Demographic Information Form“ and ”Preschool Life SkillsScale" wereused as data collectiontools in theresearch. In ordertodeterminethedemographicinformation of thechildren, a demographicinformation form consisting of itemsincludinggender, age (in months), socioeconomiccharacteristics of thefamily, duration of children'sattendance at thepre-schooleducationinstitution, mother/fatheremploymentstatus, number of siblings, familyincomelevel, mother/fathereducationstatuswasusedbytheresearcher. Preparedby. Preschool Life SkillsScaleconsists of a total of 44 itemsand 7 sub-factorsdevelopedby Yıldırım (2017). The Cronbach Alpha valuefortheoverallscaleis .95. In thecurrentstudy, a repeatreliabilityanalysiswasconductedandthereliabilitycoefficientwascalculated as .94. The data obtained in theresearchwasanalyzed in a computerenvironmentusing SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) 23 package program. In theanalysis of thesocio-demographiccharacteristics of thepreschoolchildrenparticipating in thestudy, frequency (f) andpercentage (%) values werecalculatedfromdescriptivestatisticsmethods. In addition, t-test and Mann Whitney U test wereusedtodeterminewhetherthescores they receivedfromthescalediffersignificantlyaccordingtotheirsocio-demographiccharacteristicsandanswerstothescaleitems; One-wayanalysis of variance (ANOVA) andKruskal Wallis analyzeswereperformed. Accordingtotheresearchresults, the life skillslevel of 48-72 montholdchildrenattendingpre-schooleducation; While it variessignificantlyaccordingtofather'seducationlevel, mother'seducationlevel, father'semployment, mother'semploymentandduration of attendingpre-schooleducation, it does not differsignificantlyaccordingtovariablessuch as number of siblings, incomelevel, genderandbirthorder. Based on theseresults, varioussuggestionshavebeengiventoresearchers, educatorsandparents.