Aksaray ilinin tarımsal atık kaynaklı biyogaz potansiyelinin araştırılması
Investigation of biogas potential from agricultural waste resources i̇n Aksaray province
  1. Tez No: 916448
  2. Yazar: BEYZA ÜSTÜNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Aksaray ili ve ilçelerinde hayvansal ve bitkisel atıklardan elde edilebilecek biyogaz potansiyelini incelemektedir. Türkiye'de giderek artan enerji talebi ve çevresel sürdürülebilirlik ihtiyacı, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Biyogaz, organik atıkların anaerobik fermantasyon yoluyla enerjiye dönüştürülmesi ile elde edilen çevre dostu bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Aksaray ilinin en güncel verileri kullanılarak hayvansal ve bitkisel atıklardan elde edilebilecek biyogaz miktarı hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, Aksaray ili ve ilçelerinde hayvansal yaş atık miktarının toplamda yaklaşık 2 milyon ton olduğu ve bu atıklardan yıllık yaklaşık 82 milyon m³/yıl metan üretilebileceği belirlenmiştir. Bitkisel atıklardan kaynaklı biyogaz potansiyeli ise 1 milyon ton atıktan 155 milyon m³ CH4/yıl olarak hesaplanmıştır. İl genelindeki toplam atık miktarı kabaca 3 milyon ton olup, bunun sonucu olarak elde edilen biyogaz potansiyeli 237 milyon m³ CH4/yıl seviyesindedir. Bu biyogaz, elektrik üretiminde kullanıldığında 541 milyon kWh/yıl elektrik üretim potansiyeline ve 676 milyon kWh/yıl ısı enerjisi potansiyeline sahiptir. İl genelinde biyogaz tesislerinin kurulması halinde 67,4 MW kurulu güç kapasitesi elde edilebilecektir. Ayrıca, biyogaz kullanımıyla 541 bin ton CO2/yıl sera gazı salınımı azaltılabilecektir. Sonuç olarak, bu çalışma, Aksaray ilinde biyogazın enerji üretimi ve çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Hayvansal ve bitkisel atıkların enerjiye dönüştürülmesi hem yerel ekonomiye katkı sağlayacak hem de fosil yakıt kullanımını azaltarak sera gazı emisyonlarını düşürecektir. Biyogaz tesisleri, tüm dünyada yaygınlaşmakta olan, geleceğin döngüsel ekonomi modelinin merkezini oluşturmaktadır. Bu nedenle Aksaray İl'inde yapılacak uygulamaları teşvik etmesi ve çalışmalara referans olması amacıyla; kurulabilecek biyogaz potansiyelinin incelenmesi, tesis yatırım maliyetleri, tesislerin kurulabileceği yerler konu başlıkları incelenmiş ve değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This study examines the biogas potential that could be obtained from animal and plant waste in the province of Aksaray and its districts. The increasing energy demand and need for environmental sustainability in Turkey have made the use of renewable energy sources essential. Biogas stands out as an environmentally friendly renewable energy source produced by converting organic waste into energy through anaerobic fermentation. In this study, the latest data for Aksaray province was used to calculate the amount of biogas that can be obtained from animal and plant waste. The results reveal that the total amount of animal wet waste in Aksaray province and its districts is approximately 2 million tons, from which about 82 million m³/year of methane could be produced annually. The biogas potential from plant waste was calculated as 155 million m³ CH4/year from 1 million tons of waste. The total waste amount in the province is roughly 3 million tons, resulting in an overall biogas potential of 237 million m³ CH4/year. When used for electricity generation, this biogas has the potential to produce 541 million kWh/year of electricity and 676 million kWh/year of thermal energy. If biogas facilities are established across the province, an installed power capacity of 67.4 MW can be achieved. Additionally, biogas usage could reduce greenhouse gas emissions by 541 thousand tons of CO2 annually. In conclusion, this study demonstrates that biogas in Aksaray province holds significant potential for energy production and environmental sustainability. The conversion of animal and plant waste into energy will contribute to the local economy while reducing greenhouse gas emissions by decreasing fossil fuel use. Biogas facilities form the core of the circular economy model, which is gaining worldwide popularity. Therefore, to encourage local applications and serve as a reference for further studies in Aksaray, this study also explores topics such as the biogas potential, investment costs of the facilities, and possible locations for facility installations.