Büyük Menderes Havzası Osmanlı Dönemi geleneksel konut mimarisinde ahşap süsleme
Wooden ornament in the traditional housing architecture of Büyük Menderes Basin during Ottoman Period
- Tez No: 459676
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 717
Özet
Zengin tarihi geçmişe sahip Menderes Nehri'nin etrafı tarihin en erken dönemlerinden itibaren yerleşime sahne olmuştur. Bu yerleşimin en büyük kanıtı içinde yaşanılan mekânlardır. Havzadaki ev ve konaklar, Anadolu'da gelişen geleneksel konut mimarisinin genel plan şemasına uymaktadırlar. Havzada az sayıda iç ve orta sofalı eve rastlanmakla birlikte genel olarak dış sofalı evlerin havzanın karakteristiğini yansıttığı tespit edilmiştir. Evlerin dış ve özellikle iç dekorasyonunda ahşap vazgeçilmez bir malzemedir. İslamiyet öncesi dönemlerden itibaren Türk sanatında örneklerini görebileceğimiz ahşap işçiliği, ev ve konaklarda geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Dıştan kendi içine dönük sade bir görünüm sergileyen evler, iç dünyalarının zenginlik ve güzelliğini, ailenin durumuna göre süslenen ahşap elemanlarla sergilemektedir. Sivil mimari yapılarda azımsanamayacak derecede örneklerine rastlanan ahşap işçiliğinin, ne kadar sevilerek kullanıldığı bulunan örneklerin çeşitliliğinden anlaşılmaktadır. Bu ahşap elemanlar üzerindeki süslemeler, dönemin zevk ve üsluplarının merkezden uzak halk sanatına yansımalarının izlerini taşımakta ve halkın kendi kültürel değerleriyle birleşerek yeni sentezlere ulaşılmasının da önünü açmaktadır. Süslemelerde motif ve kompozisyon ile bunların detaylarına gizlenmiş soyut anlamlar, ihtiyaç için yapılan ahşap elemanlar üzerinde somutlaştırılmıştır. Böylece süslemeli ahşap elemanlar; hem halkın duygu, düşünce, istek, gelenek ve dinlerini hem de estetik zevklerini yansıtan birer araç durumuna getirilmişlerdir. Bu araçların amacını anlamlandırmak da detaylarda gizlenmiş motifleri gün yüzüne çıkarmakla mümkündür. Türk sanatının köklerinden geldiği bilinen değerleri İslami çerçeve içerisinde şekillendiren ve farklı anlamlar yüklenerek sunan motiflerin üslupsal bir süreklilik içinde havzadaki evlerde de devam ettiği görülmektedir. Ancak havzadaki ev ve konaklarda kullanılan bu motiflerin dönemin üslupsal beğenilerine de kayıtsız kalmadan değişen zevklere ayak uydurduğu ve tüm bu birikimlerden dönemin sanat üslubuyla uyumlu bir sentez oluşturdukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the earliest historical period, Menderes River and its surrounding has been witnessed to settlement. The clearest proof of this settlement is the living locations. Houses and mensions in the river basin are conformed to the scheme of developing traditional residential architecture in Anatolia. While a small number of domestic and medium sofa in the basin, overall it was determined that reflect the characteristics of the basin outer hall of the house. Wood, as ex- and interior decoration material, is particularly indispensable. Starting from the pre-Islamic period, we can see examples of Turkish woodwork art has found wide use in homes and mansions. Outwardly simple houses exhibits a view into their faces, the inner world of wealth and beauty, exhibits decorated with wooden elements according to the status of the family. Of the civil architecture in substantial degree not encountered examples woodwork is evident from the variety of examples in that lovingly used. The Ornaments on wooden elements, carries traces of the period of taste and reflection away from the center of folk art and folk style to the attainment of the new synthesis combined with their own cultural values also pave the way. Abstract meanings hidden in their details with motifs and compositions on ornaments, was concretized on the need for wood elements. Thus, embellished wood elements; were adjusted to a vehicle, reflects both the aesthetic taste and thoughts, wishes, traditions religions feelings of the people. It is possible to also unearthed hidden motives to make sense of the details of the purpose of this elements. Values, which are known to come from the roots of Turkish art, that have shaped the Islamic context and in homes in the basin of a continuum of stylistic motifs offering different meanings it is seen that the loading progress. However, in the basin of the motifs used in homes and mansions, that period of stylistic taste to keep pace with the changing taste of the indifferent and it is understood that a synthesis of all this accumulation period compatible with the art style.