Serum kreatin kinaz ve karbonik anhidraz izoenzimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 45969
  2. Yazar: İSMAİL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
I ÖZET Bu çalışmada önce, serumdaki total kreatin kinazCCK) seviyesi ile CA-III izoenzimi miktarı arasındaki pozitif korelasyon gösterilmek istenmiştir. Ayrıca, yüksek total CK seviyesinin; kalp veya iskelet kası kaynaklı olup olmadığı ortaya konulması için serum CA-III izoenzimi seviyesi asetazol- amid'in meydana getirdiği yüzde inhibisyonla belirlenmiştir. Serumda normal total CK miktarlarına sahip 15 numune deki yüzde inhibisyon ortalaması 17 + 4.9, normalin üstündeki 15 numunedeki yüzde inhibisyon ortalaması 15.94 + 5.6 bulun muştur. Bu 15 numune içinde CK-MB değerinin total CK değerine oranı °A 6'nın altında olan 12 numunenin inhibisyon ortalaması 13.32 + 4.15 çıkmıştır. Bu sonuçlardan, serumdaki total CK seviyesi ile CA- III izoenzimi miktarı arasında pozitif, CK-MB ile CA-III arasında negatif korelasyon görülmektedir. Birincisi çok kuvvetli iken, ikinci korelasyon nisbeten zayıftır. Bundan dolayı, bu çalışmada kullandığımız metod ile belirlenen CA-III seviyesi, yüksek total CK'nın kaynağı hakkında sağlıklı bilgi vermemektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, the positive correlation between se rum total creatine kinase (CK) and carbonic anhydrase-1 1 1 iso enzyme CCA-III) levels has been searched. In addition,, it was also aimed to show whether the serum CA-III levels would in form us about the source of high serum total CK levels. Serum CA-III levels were determined by percent ihnibitions formed by acetazolamide. For 15 samples with normal total CK levels, the ave rage percent inhibition was found to be 17 + 4.3, for 15 samp les with total CK levels above normal, the average percent inhibition was 15.94 + 5.S. The average was 13.32 + 4.15 for the 12 of these 15 samples which had heart CK isoenzyme C CK- HEi ) / total CK ratio lower than 6 percent. From these results, an important positive correlati on between serum total CK and CA-III levels, and a weak nega tif correlation between serum CK - MB and CA-III levels were seen. For this reason, a reasonable information couldn't be obtained for the source of the high serum total CK level by the method which had been used to determine the serum CA-III levels «