A Decision support system for inventory control
- Tez No: 45968
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ALLAHVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET İşletmelerin faaliyetlerini sürdürdüğü günümüzün dinamik ve belirsiz ortamında, yönetim kararları sadece kişisel deneyim ve sezgilere dayandırılamaz. Sistematik bir yapı ve analiz olası alternatiflerden yapılacak seçimi doğrulamak ve savunmak için gereklidir. Envanter kontrolu şirketlerde çok önemlidir ve belirsizlik ortamıyla çok ciddi bir şekilde karşı karşıyadır. Bu çalışmanın amacı yöneticilere Üretim ve Envanter Kontrolü konularındaki kararlarına yardımcı olmak amacıyla bir Karar Destek Sistemi geliştirmektir. Hiyerarşik Üretim Planlaması üst seviye bir planlama aracı olarak Malzeme İhtiyaç Planlaması sisteminin üzerinde tutulmuştur. Karşılaşılan bir çok kapasite problemi bu sistemle çözülmüştür. Sistem kuvvetli bir araçla geliştirildiğinden, karar vericilere kullanımı son derece kolay bir ara yüz sunar.Böylece kullanıcı arka plandaki detaylı algoritmalardan habersiz mevcut veriyle rahatça işlem yapar. Sistem veriyi ilişkisel bir veri tabanında tutar. Mevcut diğer sistemlerle veri alışverişi mümkündür. Bu çalışmanın sonucunda, şirketler bu sistemi tek başına veya mevcut sistemlerle entegre olarak kullanıp, üretim ve envanter kararlarını tahmin edilen taleplere ve diğer parametrelere göre hesaplanan sonuçlara dayandırabilirler. JV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's dynamic and uncertain environment in which organizations function, the managerial decision making process cannot be based solely on personal experience and intuition. A systematic framework of formal analysis is needed to justify or advocate the choice of one of many possible alternatives. Inventory Control is very important in an organization and faces the uncertain environment very seriously.The purpose of this study is to develop a Decision Support System that will help managers in their decisions about Production and Inventory Control. Hierarchical Production Planning is represented as a higher level planning tool above Materials Requirements Planning.Most of the capacity problems are resolved by this HPP system. As the system is developed by a powerful tool, it provides the decision makers a user-friendly interface that can be used easily. So the user can freely interact with the data without dealing with the detailed algorithms processed behind like aggregate planning and family disaggregation. The system holds data in a relational database. It is possible to export and import data to/from existing other related systems. As a result of this study, companies can use this system alone or integrated with their existing systems and base their decisions on the production and inventory results calculated upon the forecasted demands and other parameters. Ill