Türkiye'de özel hastanelerde kullanılan yönetim bilişim sistemlerinin çalışan performansına etkileri
Effect of employee performance management information systems with private hospital in Turkey
  1. Tez No: 459697
  2. Yazar: MUSTAFA TUNA ELBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yönetim bilişim sistemi, işletme, kurum, kuruluş veya organizasyonun hayatta kalmasını ve büyümesi adına kurumsal işlemlerin yol haritasının oluşturulması, kurumsal yapının oluşturulması, sistemin işlerlik kazandırılması ve kontrol mekanizmaların işlerliği adına yönetimin gereksinim duyduğu bilgileri temin eden ve bu bilgilere anlam katan sistemdir. Bu bağlamda çalışmanın konusu Türkiye'de özel hastanelerde yönetim bilişim sistemlerinin çalışan performansına etkisidir. Çalışmanın amacı yönetim bilişim sistemler, yönetim bilişim sistemlerinin kullanışı, yönetim bilişim sistemlerinin sağladığı kolaylıklar açıklanmıştır. Bununla birlikte Türkiye'de özel hastanelerde yönetim bilişim sistemlerinin çalışan performansına etkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışma literatür taramasının yanında Türkiye'de bir özel hastane çalışanları üzerinde gerçekleştirilen anket çalışması ile desteklenmiştir. Anahtar kelimeler : Yönetim Bilişim Sistemleri, YBS,
Özet (Çeviri)
Management information systems, businesses, institutions, the establishment or survival of the organization and the creation of the roadmap of corporate actions on behalf of the growth, the creation of institutional structures, the system's operability gain and the control mechanism of functioning on behalf of the management of the needed The aim of this study management information systems, use of management information systems, facilities provided by the management information system is described. However, the management information system in private hospitals in Turkey aimed to determine the effect on employee performance. Besides literature study was supported by a survey carried out in a private hospital employees Turkey. Key Words : Management Information Systems, MIS