Türkiye'deki kamu ve özel hastane web sitelerinin işleyiş kalitesi, güncellik ve tasarım altyapısı bakımından analizi
Analysis of public and private hospital web sites in Turkey in terms of functioning quality, updating and design infrastructure
- Tez No: 572791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YALÇIN İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sağlık hizmeti veren kurumların web sitelerinin olumlu yönde değişimi ve gelişimi çok önemlidir. Hastane web siteleri marifetiyle, kaliteli bir imaj yaratılması, tanıtım olanakları, bireylerin ilgili hastanenin varlığı hakkında bilgi sahibi olması vb. getirileri ile beraber, bu siteler aracılığı ile hasta eğitimi, koruyucu bakım ve kendi kendine bakım gibi sağlık hizmetlerini de verebilecek olması toplum açısından önemli bir hizmet ve kazanımdır. Günümüz toplumunda insanlar hastane web sitelerini gezerek hem bilgi toplamakta, hem de iyi ve kaliteli tedavi, bakım ve rehabilitasyon gibi çeşitli sağlık hizmetlerini alacaklarına inandıkları kurumlara yönelmektedirler. Bu durum, sektörde kalıcı olmak isteyen sağlık kuruluşlarının kendilerini mükemmel bir şekilde temsil edecek web siteleri oluşturmalarını mecbur kılmıştır. Hastane yönetim kadrosunun, kaliteli ve sorunsuz web sitesinin hizmete sunulması hususunda profesyonel bilişim uzmanları ile ortak çalışma içinde bulunması gerekir. Hastanelerin web siteleri halka ve hastalara hizmet vermek içindir; bu yüzden servis ve yönetim için büyük çaba sarf edilmesi beklenir. Bu tez çalışması; Türkiye'deki üniversite, devlet ve özel hastanelerin kurumsal web sitelerinin; kullanılabilirlik, erişim kalitesi, performans, güncellik, teknik altyapı ve sosyal boyut açısından belirlenen kriterler vasıtasıyla incelenmesi ve hastanelerin web siteleri aracılığıyla kullanıcılara sundukları hizmetlerin kalitesine ilişkin bulgular elde edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'nin Marmara, İç Anadolu, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinden seçilerek kapsama alınan toplam 252 hastane web sitesidir. Hastane web siteleri, Arama Motoru Optimizasyonu algoritmasını kullanan bir yazılım aracılığıyla, 22 kriter üzerinden analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; en yüksek puan ortalamasına sahip olduğu tespit edilen bölge, nüfus yoğunluğu bakımından en büyük coğrafi bölge olan Marmara Bölgesi (6,8)'dir. Bu bölgeyi, aldıkları ortalama puanlar ile sırasıyla; Ege Bölgesi (6,7), Akdeniz Bölgesi (6,5), Güneydoğu Anadolu Bölgesi (6,5), Doğu Anadolu Bölgesi (6,5), Karadeniz Bölgesi (6,4) ve İç Anadolu Bölgesi (6,3) takip etmektedir. Kriterlerin analizi neticesinde özel hastane web sitelerinin; işleyiş kalitesi, güncellik ve tasarım altyapısı bakımından kamu kurumlarına ait web sitelerine göre daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The positive change and development of the web sites of healthcare institutions is very important. Through the creation of a quality image, promotional opportunities, individuals having information about the existence of the hospital, etc. In addition to these benefits, the fact that they can provide health services such as patient education, preventive care and self-care through these sites is an important service and gain for the society. In today's society, people visit hospital web sites to gather information and to seek health care services such as good and quality treatment, care and rehabilitation. This has made it necessary for health institutions that want to be permanent in the sector to create web sites that will represent them perfectly. The hospital management team should cooperate with professional IT specialists in order to provide quality and trouble-free website. The websites of hospitals are intended to serve the public and patients; therefore, it is expected to make great efforts for service and management. The aim of this study, is to examine the usability, access quality, performance, up-to-dateness, technical infrastructure and social dimension of government and private hospital websites in Turkey. The sample of the study, Turkey's Marmara, Central Anatolia, Aegean, Mediterranean, Southeast Anatolia, the Black Sea and Eastern Anatolia region selected from is a total of 252 hospital websites received coverage. Hospital websites were analyzed on 22 criterias through a software that uses the Search Engine Optimization algorithm. As a result of the research; the region with the highest average score is the Marmara Region (6,8), the largest geographical region in terms of population density. This region, respectively with the average score; Aegean Region (6,7), Mediterranean Region (6,5), Southeastern Anatolia Region (6,5), Eastern Anatolia Region (6,5), Black Sea Region (6,4) and Central Anatolia Region (6,3) is followed. As a result of the analysis of criterias, private hospital web sites were found to be more successful in terms of functioning quality, updating and design infrastructure than public web sites.