Türk Ceza Hukukunda haksız tahrik
Unjust provocation in Turkish Penal Code
  1. Tez No: 459754
  2. Yazar: ŞEYDA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Haksız tahrik, genel bir anlatımla, failin haksız bir fiil neticesinde psikolojisinde meydana gelen hiddet veya şiddetli elemin etkisiyle suç işlemesidir. Haksız tahrikte fail, haksız bir fiil nedeniyle öfke veya üzüntü etkisinde kalarak suç işlemeye itildiği, mağdur ise haksız fiiliyle suçun işlenmesine sebep olduğu için failin cezası indirilir. Failin iradesi etkilenmekle birlikte hareket serbestisi azalmış olsa da devam ettiğinden failin kusurunun ortadan kalktığından söz edilemez. Bir suçun haksız tahrik altında işlendiğinin kabulü ve bu sebeple failin cezasının azaltılabilmesi için; tahrik meydana getiren bir fiilin objektif olarak bulunması, bu fiilin haksız olması, tahrik oluşturan haksız fiilin failin iradesinde hiddet veya şiddetli elem hallerinden en az birini ortaya çıkarması, failin bir tepki suçu işlemiş olması ve son olarak failin işlediği tepki suçuyla haksız fiil arasında nedensellik ilişkisinin bulunması şarttır. 5237 sayılı TCK'nın 29. maddesinde yer alan ve genel bir hüküm niteliğinde olan haksız tahrik hükmü bu çalışmada üç bölüme ayrılarak incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde haksız tahrik kurumunun yapısı, dayandığı temeller ve tarihi gelişimi incelenirken; ikinci bölümde haksız tahrikin şartlarına yer verilmiş; son bölümde ise, haksız tahrikin uygulanma esasları, ceza hukukunun bazı kurumları ve bazı suç tipleri haksız tahrikin birlikte uygulanabilirliği incelenmiş, Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) ve Askeri Ceza Kanunu'nda (As.CK) yer alan özel haksız tahrik hallerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unjust provocation, with a general description, is to be committed a crime by perpetrator under the influence of dander or severe pain which take place in psychology in consequence of a tort. In the unjust provocation, the perpetrator's penalty is reduced because the perpetrator is pushed to commit a crime under the influence of dander or severe pain based upon a tort and the cause of the committing a crime is victim's tort. In case of unjust provocation, the writ of the perpetrator is affected and the freedom of action decreases. Although the freedom of action decreases, it goes on so it can not be mentioned that fault of perpetrator is disappeared. In Turkish Criminal Law, some conditions must be found in concrete case so that a crime can be said to have been committed under unjust provocation. First, there must a tort committed against the perpetrator himself or another person. Within the meaning of Article 29 Turkish Penal Code, the most important element is the existence of tort. Because it constitutes the objective condition of unjust provocation. Second condition, is called the psychological element, the tort must have create dander or severe pain at the perpetrator. Also, the perpetrator must react to this provocation and the react crime must be directed towards the who performs the tort. Finally, there must be a causal link between the tort and the react crime. The unjust provocation clause which is in Article 29 of the Turkish Penal Code No.5237 and is a general provision, is examined in this study by dividing into three sections. In the first part of the study, the structure of the unjust provocation institution, the bases which it is based on and its historical development are examined; In the second part, conditions of unjust provocation are mentioned; In the last part, the principles of unjust provocation implementation are examined, the unjust provocation is compared with other institutions of criminal law and it is argued whether the unjust provocation is together these institutions or not, special unjust provocation which is issued in the Turkish Penal Code (TCK) and the Military Penal Code (As CK) is mentioned.