Türkiye'nin medya sistemi: Tarihsel gelişme ve otoriterleşmeye yönelten yapısal temel özellikler
Turkish media system:Historical development and the basic structural features keading authoritarianism
- Tez No: 459766
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Türkiye'nin medya sisteminde son on yılda belirginleşen otoriteryen yapı siyasal ve toplumsal sistemin genel yapısı içerisinde ve bu sistemin bir parçası olarak değerlendirilmelidir. Ancak bu değerlendirme yapılırken, medya sistemi çalışmalarına kaynaklık eden Dört Teori geleneğinin dışına çıkılarak, basının gelişimini tarihsel olarak incelemek ve bu incelemeyle birlikte medya sisteminin biçimlenmesinde etkili olan siyasal, toplumsal ve iktisadi gelişmelere de odaklanmak gerekmektedir. Hallin ve Mancini'nin medya sistemleri analizinde kullandığı temel kategoriler olan medya pazarının gelişimi, devlet müdahalesi, profesyonelleşme ve politik koşutluk çerçevesinde yapılacak tarihsel değerlendirme ile medya sisteminde otoriterleşmeye götüren yapısal özellikler anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey's authoritarian structure in media system emerging over the last decade is within the general structure of the political and social system and should be evaluated accordingly as part of this system. However, for this evaluation, it is neccessary to go beyond the Four Theory tradition and beside examining the media's development historically it is also needed to focus on political, social and economical developments which have effects in shaping the media system. Structural features that lead to authoritarianism in the media system will be understood by historical evaluation to be made within the framework of development of the media market, government intervention, professionalisation and political parallelism which are Hallin and Mancini's basic categories used in the analysis of the media systems.