Anayasal tartışmalar ışığında yerel yönetimlerde mali özerklik
The financial autonomy of local governments in light of Aonstitutional debates
  1. Tez No: 459765
  2. Yazar: ERDEM ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Son yıllarda Türkiye gündeminde önemli bir yer işgal eden sivil anayasa tartışmalarında, yerel yönetimlerde idari ve mali özerkliğin temini konusu, çözülmesi gereken bir sorun olarak ortaya konmaktadır. Bütünleyici parçası olduğu idari özerklikten farklı olarak mali özerklik, kamuya ait mali kaynakların paylaşımı anlamına da geldiğinden, tüm toplumu ilgilendirmekte, yasal düzenlemelerin yanı sıra adeta mali nitelikte bir toplum sözleşmesini gerektirmektedir. İşbu çalışmada, anayasal tartışmaların yoğun olarak devam edeceği anlaşılan önümüzdeki döneme, tamamlanan çalışmalardan ve tarihsel süreçten hareketle ışık tutulmaya gayret edilmektedir. Yerel yönetimlerde mali özerklik konusu güncel gelişmeler ve çağdaş örnekler göz önünde bulundurmak suretiyle incelenmektedir. Ayrıca, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na uyumun sağlanabilmesi için Anayasada ve yasalarda yapılması gereken değişiklikler üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of providing financial and administrative autonomy of local governments is determined as a problem to be solved under civil constitutional debate which occupies an important place in Turkey's agenda in recent years. Financial autonomy, which is different from but also an integral part of the administrative autonomy means, sharing of financial resources of the public, which concerns whole society, almost requires a fiscal characterized social contract as well as legal regulations. In this study, it is endeavored to enlighten the near future, which seems that the constitutional debates will continue, based on the completed works and the historical process. The issue of financial autonomy of local governments is analyzed by taking into account the current developments and contemporary examples. Furthermore, it is focused on the necessary amendments to the constitution and the laws in order to provide the harmonization of European Charter of Local Self-Government.