Karabaş ve adi kekiklerden elde edilen uçucu yağların toprak mikroorganizmalarına ve toprağın antifitopatojen potansiyeline olan etkileri
  1. Tez No: 45984
  2. Yazar: ABDULLAH ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY YEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
7. ÖZET KARABAŞ (Thymbra spicata L. var. spicata) VE AO t (Satureja thymbra L.) KEKİKLERDEN ELDE EDİLEN UÇUCU YA?LARIN TOPRAK MİKROORGANİZMALARINA VE TOPRA?IN ANTIFITOPATOJEN POTANSİYELİNE OLAN ETKİLERİ Abdullah ÜNLÜ (Yüksek Lisans Tezi) T. spicata var, spicata ve S. thymbra'nın uçucu yağları fungitoksik potansiyele sahip bitkilerdir. Bu çalışmada, bu bitkilerden elde edilen yağlar perlite belirli konsantrasyonlarda emdirilerek, mikroorganizma bakımından zengin topraklara karıştırılmıştır. Bu işlemden sonra, 6 hafta süreyle bu topraklardan alınan örneklerle topraktaki mikroorganizma sayıları (fungus, aktinomiset, bakteri), topraktaki dehydrogenaze aktivitesi ve toprağın ant i f i topato jen potansiyeli tesbit edilmiştir. Topraktaki mikroorganizma sayımlarını yapmak için seyreltme metodu kullanılmıştır. Yapılan denemelerde eterik yağlardan en çok etkilenen f ungus 1 ardı r. Aktinomiset ve bakteriler daha az etkilenmiştir. Topraktaki mikroorganizma sayılarına paralel olarak topraktaki dehydrogenaze aktivitesi de tesbit edilmiştir. Bu çalışmada ise TTC kullanılıp, TPF miktarlarına göre değerlendirme yapılmıştır. Bu denemeler sonucunda en etkili doz her iki yağda da 1600 ppm'dir. Toprağın ant i f i topatojen potansiyelinin tesbitinde ise iki tarafı açık cam bilezikler kullanılmıştır. 51Bu denemeler her iki eterik yağ için ayrı ayrı yapılmıştır. Bunun sonucunda en etkili yağın T. spicata var. spicata olduğu tesbit edilmiştir. Son olarak T. spicata var. spicata ile bir fungisit (Dazomet) karşılaştırılmak üzere bir deneme daha kurulmuştur. Bu son denemeye göre hem T. spicata var. spicata hem de Dazomet kontrole kıyasla daha etkilidir. Fakat Dazomet T. spicata var. spicata'ya göre daha etkili olmuştur. Denemelerde kullanılan tüm değerler kuru ağırlığa göre hesaplanmıştır. 52
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE EFFECTS OF ESSENTIAL OILS EXTRACTED FROM T. spicata var. spicata AND S. thymbra ON THE MICROORGANISMS AND ANTIPHYTOPATHOGENIC POTENTIALS OF THE SOIL Abdullah ÜNLÜ (M. Sc. Thesis) T. spicata var. spicata and S. thymbra are plants that have the fungitoxic potential.. In this study, the essential oils extracted from these plants were firstly impregnated to the perlite and then mixed to the soil which was rich with microorganisms. After this treatment the soil samples were taken every week during 6 weeksh. Numbers of microorganisms (fungi, ac t inoraycetes, bacteria), soil dehydrogenase activitiy and ant iphy topathogenic potential of the soil were investigated. The dilution method was used for detecting microorganism numbers in soil. In these treatments, the essential oils effected fungi more than ac t inomyce tes and bacteria. The determination of dehydrogenase activity of soil was made according to the TPF. In this treatment the effective dose for both essential oil was 1600 ppm. The ant iphy topathogeni c potential of the soil was determined by using glass rings. This study was carried out for each essential oil. After this treatment, T. spicata var. spicata was found to be more effective oil than S. thymbra. At last T. spicata var. spicata and a fungicide (Dazomet) were compared. 53According to this last experiment, the both T. spicata var. spicata and Dazomet were effective, but Dazomet was the more effective than the other. 54