Bazı bitkisel uçucu yağların ve aphis gossypii glov'ye etkileri
  1. Tez No: 45983
  2. Yazar: ŞAKİRE ULU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZ BAZI BİTKİSEL UÇUCU YA?LARIN Tetranychus cinnabarinus (BOISD.) VE Aphis gossypii GLOV.'YE ETKİLERİ Şak i re ULU Yüksek lisans Tezi, Bitki Koruma Anabil im dalı Haziran, 1995, 43 sayfa Antalya ve çevresinde doğal olarak yetişen Eucalyptus cama 1 dul ens i s Dehn., Pimpinella ani sum L., Origanum syriacum L. var bevanii (Holmes) Ietswaart ve Cuminum cyminum L. bitkilerinden dişti le edilmiş uçucu yağların Tetranychus cinnabarinus (Boisd. ) ve Aphis gossypii Glov. üzerindeki lethal ve sub-lethal etkileri araştırılmıştır. Bitkilerin tümünden elde edilen uçucu yağlar T. cinnabarinus ve A. gossypii erginlerine yüksek öldürücü etki göstermiştir. Uçucu yağ buharlarının T. cinnabarinus üzerindeki sub lethal etkileri ile ilgili araştırmalarda uçucu yağlara maruz bırakılan dişilerde yumurta verimi, yumurta açılma oranı ve çıkan larvaların ergin olma oranları bakımından kullanılan bitki uçucu yağlardan hiç birinin uygulanan doz ve sürelerde sürekli veya sistematik bir etki göstermediği bulunmuştur. Aynı şey doğrudan uygulama yapılan yumurtalar ve bunlardan çıkan larvalar ve yine doğrudan uygulama yapılan larvalar için de söz konusudur. ANAHTAR KELİMELER: Uçucu yağlar, T. cinnabarinus, A. gossypii, lethal etkiler, sub-lethal etki 1er. JORI: Prof. Dr. irfan TUNÇ Prof. Dr. Oktay YE?EN Yard. Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF SOME PLANT ESSENTIAL OILS TO Tetranyehus einnabarinus (BOISD. ) AND Aphis gossypii GLOV. Şak i re ULU M. S. in Plant Protection Adviser: Prof. Dr. îrfan TUNÇ June, 1995, 43 pages Lethal and sublethal effects of essential oils distilled from Ecalyptus cama 1 du 1 ens i s Dehn., Pimpinella ani sum L., Origanum syriacum L. var. bevanii (Holmes) Ietswaart) and Cuminum cyminum L. which occur or grown in Antalya and sorrounding localities, on Tetrancyhus urtieae (Boisd.) and Aphis gossypii Glov. were investigated. Vapours of essential oils of all plant species showed high toxicity to adults of T. einnabarinus and A. gossypii. No consistent effects were detected on the fecundity and the fertility and the rate of individuals reaching adult stage from the eggs of exposed females at the sub- lethal doses of the same essential oils applied to T. einnabarinus. The same applied also to the case where either eggs or larvae were exposed directly to sub- lethal doses of the same essential oils. KEY WORDS : Essential oils, T. einnabarinus, A. gossypii lethal effects, sub-lethal effects. COMMITTEE : Prof. Dr. îrfan TUNÇ Prof. Dr. Oktay YE?EN Ass t. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN 1 1